Retka "Zla Biblija" iz 17. veka pronađena na Novom Zelandu: Podstiče na preljubu, ostalo ih 20 u svetu
Knjiga je sada potpuno digitalizovana i biće dostupna za javnost putem veb sajta u narednih nekoliko meseci
Retka kopija Biblije iz 17. veka koja je postala poznata nakon što je u njoj pronađena greška u kojoj se podstiče na preljubu, otkrivena je na Novom Zelandu.
"Zla Biblija" kako je neki nazivaju, našla se u žiži, nakon što je u njoj slučajno iz sedme zapovesti koja se odnosi na preljubu izostavljena reč "ne". Odštampano je 1.000 ovakvih primeraka, a neki je nazivaju i Biblijom preljubnika i grešnika. Ova slovna greška otkrivena je tek godinu dana kasnije.
Kada je ovaj mali gramatički problem otkriven kralj Čarls I je pozvao štampare Roberta Bekerta i Matrina Lukasa i izveo ih pred sud, gde im je izrečena opomena zbog ovog skandala. Oduzeta im je štamparska dozvola, kažnjeni su novčano i naređeno je da se sva izdanja unište. Međutim, u opticaju je ostalo dvadesetak primeraka.
Ti primerci se s vremena na vreme pojave na aukcijama, uglavnom u Britaniji i SAD, ali je ovo prva takva otkrivena na Novom Zelandu.
Univerzitet u Krajstčerču je od 2018. godine krio da ima ovakav primerak, kako bi naučnici imali dovoljno vremena da na miru istraže ovo delo.
- Ova knjiga je uspela da prođe pola sveta - rekao je profesor Kris Džons, piše Guardian.
Njegova bivša učenica donela mu je 2018. godine kopiju, koju su ona i njena porodica pronašli na imanju koje su kupili od porodice čiji je vlasnik preminuo.
Pokojni vlasnik imanja, a samim tim i knjige je Don Hemšir koji je tokom 1950-ih iz Britanije došao u Novi Zeland, a preminuo je 2009. godine.
Džonsonova učenica rekla je da veruje da je to primerak čuvene "Zle Biblije".
- To nisu stvari koje pronađete u garaži kuće koju kupite. Kada mi je donela knjigu bio sam iznenađen, jer to jeste bio primerak onoga što je moja učenica tvrdila - kaže profesor.
On tvrdi da se ostale poznate kopije nalaze u Britaniji, Kanadi, Irskoj i SAD, a da je ovaj primer prvi takve vrste na Novom Zelandu.
Postoji više teorija kako je došlo do ove štamparske greške. Jedni tvrde da je ona nastala zbog sabotaže konkurentske štamparije, dok drugi pretpostavljaju da su štamparije zbog visokih troškova ukinule poziciju urednika.
Knjiga je sada potpuno digitalizovana i biće dostupna za javnost putem veb sajta u narednih nekoliko meseci.
(Telegraf.rs)