Brisel na human način rešava problem prevelikog broja golubova: U hranu im stavljaju kontracepciju

Postoji mnogo problema sa golubovima, ističu, ali najveći je što njihov izmet košta

Foto: Profimedia/Zheng Huansong/Xinhua News

U Briselu se već neko vreme muče sa prevelikim brojem golubova. Na svu sreću, problem su odlučili da reše humanim putem - tako što im u hranu stavljaju kontraceptivna sredstva, piše Brussels Times.

To je taktika koja je već isprobana u gradu Leuvenu i donela je dobre rezultate.

Postoji mnogo problema sa golubovima, ističu, ali najveći je što njihov izmet košta. Uklanjanje košta i po nekoliko desetina evra po golubu godišnje, a uz to je ono što ispuste vrlo loše za materijale poput mermera, betona i krečnjaka.

Foto: Profimedia/HATIM KAGHAT/AFP

U prošlosti su za rešenje problema korišćene varvarske tehnike, među kojima je i hvatanje i ubijanje golubova. Na svu sreću, ta metoda je zabranjena početkom prošlog meseca. Takođe, zabranjena je i hirurška sterilizacija golubova, jer je reč o nehumanoj metodi.

Zbog toga su se u glavnom belgijskom gradu okrenuli R-12 piluli za golubove: zapravo, kukuruznim peletima koji su punjeni sastojcima koji, osim što sprečavaju začeće, pomažu i u borbi protiv parazita, pa će golubovi biti zdraviji.

Dosadašnji podaci pokazuju kako se hrana daje mužjacima, a njen efekat nestaje šest dana nakon što je pojedena. No, golubovi redovno dolaze na automatske hranilice, pa zaštita nije nikakav problem, jer hranu uzimaju redovno. Zbog toga će širom Brisela narednih meseci biti postavljeno još hranilica.

Golubovi inače, ako se populacija ne kontroliše, mogu imati i do 12 mladih godišnje.

Video: Svratili da predahnu: Flamingosi okupirali jezero, došli ​da se odmore pre velike migracije

(Telegraf.rs)