Naučnik upozorava: Ako postoji život na Marsu, možda su za njegovo postojanje odgovorni ljudi

Naučnik sa Univerziteta Kornel upozorava kako bi život, ako ga i kad ga otkrijemo u svemiru, zapravo mogao da bude veliko razočarenje

Foto: Tanjug/AP

S obzirom na to da na Marsu trenutno "boravi" nekoliko letelica ljudskog porekla naučnici će, ako pronađu bilo kakve tragove života, prvo morati da dokažu da su oni zaista vanzemaljskog porekla.

Naučnici koji istražuju svemir slažu se u jednoj stvari - negde tamo van naše planete sigurno postoje tragovi života. Koliko će im biti potrebno da ga pronađu i u kakvom obliku, to je već druga stvar.

Ipak, naučnik sa Univerziteta Kornel upozorava kako bi život, ako ga i kad ga otkrijemo u svemiru, zapravo mogao da bude veliko razočarenje.   Profesor Kristofer Mejson sa Univerziteta Kornel tvrdi kako postoji mogućnost da život koji bude pronađen, svoje izvorište zapravo ima na Zemlji i to u NASA-inim laboratorijima.

U svom članku za BBC, Mejson je napisao kako uprkos strogim higijenskim uslovima koji vladaju u NASA-inim laboratorijima, postoji mogućnost da svemirske letelice poput rovera, sa Zemlje u svemir ponesu mikrobe i tako "zaraze" druge planete životom.

Foto: Tanjug/AP/NASA/JPL-Caltech/MSSS

- Gotovo je nemoguće dobiti svemirsku letelicu bez ikakve biomase. Mikrobi su prisutni na Zemlji milijardama godina i nalaze se svuda. U nama, na našim telima, ali i svuda oko nas. Neki se mogu uvući i u najčistiju prostoriju- rekao je naučnik.

Čak je izveo dve studije u kojima je istakao kako su neki organizmi koji žive na Zemlji toliko izdržljivi da mogu da prežive stroge procese čišćenja, ali i put na Mars. Pokazao je i kako brzo mikrobi mogu da rastu kad se nalaze izloženi svemirskim uslovima.

- Izgleda da čiste prostorije mogu da posluže za evolucijski selekcijski proces, koji odvaja najizdržljivije mikrobe, koji potom ujedno imaju najveću šansu da prežive put na Mars, napisao je Mason.

Dodao je da bi, ako se takvi mikrobi pojave na Marsu, to bio slučaj slučajnog širenja života, prenosi Zimo Dnevnik.

Upozorio je kako mikrobi mogu da naprave veliku štetu, ako dođu u novi ekosistem, ali i da postanu velika pretnja po zdravlje astronauta.

S obzirom na to da na Marsu trenutno "boravi" nekoliko letelica ljudskog porekla naučnici će, ako pronađu bilo kakve tragove života, prvo morati da dokažu da su oni zaista vanzemaljskog porekla.

- Ljudi će, jednom, doći do Marsa, noseći sa sobom koktel mikroba koji živi na našim i u našim telima. Ti mikrobi će se verovatno prilagoditi, mutirati i promeniti, a mi ćemo moći da učimo od njih. Ceo taj proces mogao bi da učini život na Marsu podnošljivijim za sve one koji će tamo da putuju, jer bi jedinstveni genom, koji je prilagođen Marsu, mogao biti sekvencionisan i poslat natrag na Zemlju na dodatno istraživanje. Uzimajući u obzir sve planirane misije na Mars, nalazimo se na rubu nove ere interplanetarne biologije, u kojoj ćemo učiti o prilagođavanju organizma na jednoj planeti i primeniti to što smo naučili na drugi- zapisao je Mejson i dodao kako će s vremenom, pažljivo i odgovorno širenje života postati jedini način za očuvanje života, a to je korak koji moramo napraviti u sledećih 500 godina.

(Telegraf.rs)