Studija otkrila koliko ćemo imati kiseonika na Zemlji: "To je neizbežna posledica"
Rezultati istraživanja baziraju se na modelu evolucije Zemljine atmosfere
Sav kiseonik na Zemlji verovatno će da nestane u narednih milijardu godina, što će prema pretpostavkama naučnika značiti smrt skoro za većinu živih bića na planeti, navodi se u studiji koja je objavljena u listu Nature Geoscience.
Međutim, uprkos nalazima koji nagoveštavaju koliko će kiseonik biti u našoj atmosferi, i dalje nije sigurno kada će to tačno nastupiti.
- Godinama se već diskutuje o životnom veku Zemljine biosfere na osnovu naučnog saznanja koje smo stekli o jačanju svetlosti Sunca i ugljen-silikonskom geohemijskom ciklusu - kazao je istraživač Kazumi Ozaki, profesor asistent na Univerzitetu Toho, prenosi Sputnik.
Naučnici koji su bili uključeni u izradu ove studije smatraju da je nestajanje kiseonika "neizbežna poslednica" pojačanih solarnih fluksova, s obzirom da je Sunce starije i da emituje veću toplotu.
- Atmosferu posle nestajanja kiseonika karakterisaće povećani nivo metana, niski nivosi ugljen dioksida i neće biti ozonsk0g omotača. Zemlja će verovatno biti svet anaerobičnih oblika života - kazao je Ozaki, govoreći o tome kako bića kojima treba kiseonik neće moći da opstanu na planeti.
Rezultati istraživanja baziraju se na modelu evolucije Zemljine atmosfere. Model je pokrenut više od 400.000 puta sa različitim parametrima, čime se došlo do pretpostavke da će kiseonik postojati na zemlji još milijardu godina, posle čega će da ga uništi solarna radijacija.
(Telegraf.rs)