Zašto su juče deca širom regiona i sveta nosila roze majice? Moćna poruka stoji iza ove akcije
Mališani širom sveta svake poslednje srede u februaru nose isključivo roze majice kako bi skrenuli pažnju na jedan ozbiljan problem koji postoji u društvu
Društvene mreže juče su bile pretrpane slikama dece iz Srbije, regiona i sveta sa ružičastim majicama, a iza ovog pokreta krije se moćna poruka.
Naime, juče je obeležen Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja koji ima cilj da iskoreni ovu pojavu u društvu.
Svaka poslednja sreda u februaru obeležava se kao Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, a sve je počelo 2007. godine, kada je grupa aktivista u kanadskoj provinciji Nova Škotska pokrenula inicijativu pošto je kanadski učenik Čarles MekNil u školu došao sa roze majicom na sebi. Njemu su se rugali zbog boje odeće i pretrpeo je verbalno nasilje svojih vršnjaka.
Učenik je roze majicu obukao u znak podrške majci oboleloj od karcinoma dojke. Aktivisti su kupili 50 roze majica i podelili ih njegovim vršnjacima u školi koji su ih nosili kao podrška dečaku.
Učenici su počeli i sami da dolaze u školu oblačeći roze majice, koje su tako postale simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja u školama.
Tim povodom oglasila se i Dragana Janković, majka Alekse Jankovića (14), dečaka iz Niša koji se ubio 2011. godine, upravo zbog ove vrste nasilja.
- Nasilje je oblik agresije gde postoji neravnoteža moći osobe koja vrši nasilje nad osobom koja je žrtva. Posledice su fizičke traume, ozbiljni emocionalni problemi, uključujući anksioznost, nisko samopoštovanje i depresija. Danas je Nacionalni dan prevencije vršnjačkog nasilja - napisala je juče Aleksina mama na Tviteru.
Aleksa je 10. maja 2011. godine izvršio samoubistvo zbog vršnjaškog nasilja, tako što je skočio sa zgrada u kojoj je živeo.
Razlog tome je osam meseci fizičkog i verbalnog nasilja koje je trpeo od svojih vršnjaka.
Potres mozga, noga u gipsu, psihijatrijska dijagnoza "posttraumatski sindrom", doveli su do tragičnog završetka.
Aleksini roditelji i dalje nastoje u tome da se usvoji "Aleksin zakon", koji bi trebalo da pomogne u sprečavanju vršnjačkog i tako spreči druge žrtve kao što je bio 14-godišnji dečak iz Niša.
(Telegraf.rs)