Spektakularan prizor u Egiptu: Otvoreno 59 drevnih sarkofaga, starih bar 2.500 godina
Na odeći mumija i dalje su vidljivi hijeroglifi u jarkim bojama
Egipatski arheolozi nisu strahovali od drevne kuge ili kletvi i proteklog vikenda su otvorili čak 59 sarkofaga koji su bili zakopani više od 2.500 godina.
Prošlog meseca arheolozi su objavili da su pronašli kovčege u pustinjskom podzemnom groblju Sakara. Više desetina kovčega pronađeno je naslagano jedno preko drugog na dubini od oko 11 metara.
- Drago mi je što nas korona virus nije sprečio da kopamo i otkrijemo još misterija i tajni o našoj drevnoj civilizaciji - rekao je ministar Haled El Anani.
Vlasti su najavile da će pored ovih 59 iskopanih sarkofaga izvući još nekoliko desetina, a veruje se da nisu otvarani otkako su pokopani, tačnije najmanje 2.500 godina. U sarkofazima su bile mumije sveštenika i važnih zvaničnika, a na ostacima mumije i dalje se vide hijeroglifi u jarkim bojama.
- Nakon što smo uklonili poklopac pronašli smo dve veoma dobro očuvane mumije na čijoj odeći stoje imena i titule - rekao je El Anani.
Prilikom iskopavanja otkrivena je i bronzana statua boga Nefertuma sa dragim kamenjem, kao i 28 statua Ptah-Sokera, "glavnog boga" grada mrtvih u Sakari. Takođe, pronađeni su i brojni amuleti i figurice.
Sakara je veliko drevno groblje u Egiptu, koje sadrži najstariju danas stojeću stepenastu piramidu na svetu. Nalazi se oko 30 kilometara južno od savremenog Kaira i pokriva područje dimenzija 7 x 1,5 kilometara.
Dok je Memfis bio glavni grad Drevnog Egipta, Sakara je služila kao njegova nekropola. Iako su je zasenili kraljevski grobovi u Gizi, a kasnije i Dolina kraljeva u Tebi, ostao je važan kompleks za manje pogrebe i ceremonije raznih kultova preko 3.000 godina, sve do ptolemejskih i rimskih vremena.
(Telegraf.rs)