Zmajevi ne postoje samo u filmovima: Oni su stvarni i nalaze se u ovim zemljama
Čudesna bića iz mašte imaju svoje verzije i u stvarnom svetu
Verujete da zmajevi postoje samo u filmovima ili serijama poput "Igre prestola". Ali, zmajevi su stvarni. Dolaze iz Afrike, tačnije iz Južne Afrike, a neke vrste možete pronaći na Filipinima, u Maleziji, Indoneziji, pa čak i Indiji, piše Quora.
Džinovski šmaug ili sunčar (Cordylus giganteus)
Prvi ga je 1844. godine opisao škotski prirodnjak dr Sir Alan Smit. Ova vrsta je poznata pod mnogo različitih imena kao što su: sunčar, džinovski zmaj gušter, zonur, gušter lorda Derbija ili ouvolk. Sungazeri žive isključivo u Južnoafričkoj republici, na livadama gde raste temeda (vrsta trave), na visoravni Hajveld.
Sunčari su čvrsto oklopljeni gušteri, pa otuda i jedno od njihovih uobičajenih imena - gvozdeni gušter. Telo im je prekriveno redovima okoštalih kljušti. Ove krljušti ili osteoderme su jako čvrste i raspoređene u ujednačenim pojasima oko tela.
Naziv "ouvolk" dolazi od drevnog afričkog jezika koji su govorili rani holandski doseljenici i grubo je preveden izraz "Old Folk" (starac). Ovo se navodno odnosi na gušterovu naviku da sedi na ulazu u svoju jazbinu i gleda u sunce više sati. Najčešće ga ipak zovu sunčar, upravo zbog ovog ponašanja.
Imena zonur i gušter lorda Derbija gotovo se nestala iz upotrebe.
Naziv "džinovski" sugeriše da su ove životinje velikog rasta. To je tačno u poređenju sa ostalih četrdesetak vrsta iz porodice Cordylidae. Odrasli dostižu dužinu od približno 38 centimetara od njuške do vrha repa, tamno smeđe su boje na gornjem delu tela, a slamasto žuti na bokovima i sa donje strane. Mlađe životinje su šarenije, sa žutim i crnim prugama, koje blede kako sazrevaju.
Drako volans ili Leteći zmaj
Leteći gušter nalazi se uglavnom u kišnim šumama i tropskim oblastima gde postoji adekvatan broj stabala na koje gušter može da skoči. Živi u južnoj Indiji i jugoistočnoj Aziji, što uključuje i Filipinska ostrva, kao i Borneo.
Letećeg guštera karakteriše veliki set „krila“ duž bočnih strana tela, koja koristi za jedrenje. Krila podržavaju izdužena rebra. Ispod glave imaju podvaljak, koji šire tokom udvaranja. Telo im je pljosnato i izduženo.
Mužjak letećeg guštera je dužine otprilike 195 mm, dok je ženka 212 mm. Ovo uključuje i dužinu repa koji je približno 114 mm kod muškaraca i 132 mm kod ženki.
(V. N.)