Pronašli bunar star 7.000 godina, koriste šećer da bi ga očuvali
Kako se navodi u objavi, istaživači pokušavaju da pronađu način kako da osuše drvo i očuvaju bunar
Arheolozi su pronašli bunar u istočnoj Evropi koji je star 7.000 godina iz doba neolita, a stručnjaci smatraju da je to najstarija drvena struktura na svetu.
Prema rečima istraživača u Češkoj, reč je o četvrtastom bunaru od hrasta kog su navodno napravili zemljoradnici 5256. godine pne, a naučnici su došli do ovog podatka analizom tri prstena u drvetu, koristeći metod poznat po imenom dendrohronologija.
- Bunar je očuvan zato što je vekovima bio pod vodom. Da ga ne bismo uništili, ne smemo da dozvolimo da se osuši - rekao Karol Bajer sa Odeljenja za restauracije na Univerzitetu Pardubice.
Kako se navodi u objavi, istaživači pokušavaju da pronađu način kako da osuše drvo i očuvaju bunar, koristeći šećer kako bi održali ćelijsku strukturu.
- Interesantno je da su uglovi napravljeni od oborenih trupova, koji su najverovatnije posečeni na jesen ili tokom zime 5259. ili početkom 5258. godine pne - kaže Mihal Ribniček Odeljenja za drvnu nauku na Univerzitetz Mendel.
Bunar je 140 centimetara visok, a baza mu je u obliku kvadrata, dimenzija 80 sa 80 centimetara, a pronađen je prošle godine tokom konstrukcije puta D35 u blizini Ostrova u Češkoj. Novo otkriće, međutim, otkriva kakve veštine su posedovali ljudi u doba neolita, te su istraživači ostali u iznenađenju.
- Dizajn govori da je u pitanju napredna konstrukcija u pitanju - kažu autori studije i navode da, ko god da ga je napravio, bio vrlo precizan pošto je morao da ima alate od kamena, kostiju, roga ili drveta.
(M. Lj.)