Psihološko olakšanje: Kinezi osmislili aplikacije pomoću kojih mogu da vide gde ima koronavirusa
Obe platforme oslanjaju se na rad volontera koji svakodnevno ažuriraju informacije o zarazi
Kineski građani koriste aplikacije kako bi izbegli oblasti u kojima je prisutan koronavirus. Firme QuantUrban i WeChat osmislile su platforme koje preuzimaju službene informacije o mestima s potvrđenim slučajevima koronavirusa pa ih pretvaraju u karte pomoću kojih korisnici mogu da izbegnu ta mesta.
YiKuang, odnosno "situacija epidemije", platforma je WeChata, sveprisutne kineske aplikacije koja je ujedno i društvena mreža i sredstvo plaćanja i pokriva područja južnih gradova Šenžena i Guangžua.
Karte QuantUrbana, koje se mogu otvoriti u internetskim pretraživačima, pokrivaju još devet gradova u toj provinciji.
- Šenžen bi idućih dana mogao da ima još veći broj obolelih, a podaci vlade slabo se objavljuju - rekla je Ejpril, menadžerka iz Šenžena koja je odbila da da svoje puno ime.
- Pogled na kartu pruža psihološko olakšanje. Ne možete da znate hoće li biti novih slučajeva, ali možete da izbegnete područje koje je već pogođeno - istakla je.
Lobanja i ukrštene kosti
Broj zaraženih u Šenženu u ponedeljak je narastao na 245, čime je to tehnološko središte na jugu postalo najpogođeniji od glavnih kineskih gradova - Pekinga, Šangaja i Guangžua. U Šenženu radi veliki broj migrantskih radnika iz centralnih provincija.
Obe platforme oslanjaju se na rad volontera koji svakodnevno ažuriraju informacije o zarazi. YiKuang je u početku područja epidemije označavao ikonicom lobanje i ukrštenih kostiju, ali je to promenjeno posle pritužbi korisnika.
(Telegraf.rs / Hina)