Njegov pad na Zemlju okončao je ledeno doba: Naučnici našli najstariji krater asteroida na planeti
Njegov udarac je bio toliko jak da je slomio led debeo nekoliko kilometara i izazvao klimatske promene koje su uticale na celu planetu
Krater u Jarabubi, u Zapadnoj Australiji, identifikovan je kao najstariji poznati dokaz pada asteroida na Zemlju. Nakon testiranja minerala pronađenih u tamošnjem kamenju, istraživači sa Univerziteta Kertin izračunali su da je star neverovatnih 2,2 milijarde godina, piše RT.
Kristali cirkona i monacita u kamenju sadržali su male količina uranijuma, kojem se veoma lako određuje starost na osnovu njegovih karakteristika koje ispoljavaju propadanje, pa je tim naučnika uspešno izračunao tačnu starost kratera.
Krater prečnika 70 kilometara otkriven je 1979. godine, a sada se ispostavilo da je 200 miliona godina stariji od kratera Vredefort u Južnoj Africi, koji je do sada smatran najstarijim.
Udarac asteroida bio je toliko jak da je moguće da je on bio odgovoran za okončanje jednog od Zemljinih ledenih doba.
- Starost kratera odgovara prilično tačno vremenu u kom je okončano ledeno doba. Udarac asteroida u Zemlju mogao je da izvrši značajan uticaj na klimu naše planete – kaže vodeći istraživač Kristofer Kirklend.
Tim naučnika izračunao je da je ovaj kamen iz svemira udario u led debeo nekoliko kilometara, pri čemu je u atmosferu izbačena velika količina vodene pare, što je doprinelo zagrevanju planete tokom proterozoika, mnogo pre nego što su se na Zemlji pojavili složeni oblici života.
(V. T.)