Dečak (5) od rođenja nema ruku, ali sada je konačno dobio priliku da oberučke zagrli svog brata

Njegova porodica je želela savršenu protezu - da lakat može da se podesi u različite pozicije i da ruka ima mehanizam za hvatanje

Foto: Ben Ryan

Džejkob je rođen osam nedelja pre termina bez leve ruke i niko nije mogao da mu pomogne - do nedavno. Njegovi roditelji, Džema Tarner i Kris Skrimšo, prikupili su 16.000 funti (oko 2.2 miliona dinara) kako bi njihov sin dobio funkcionalnu protezu.

Međutim, stručnjaci smatraju da je takvu protezu moguće napraviti samo ukoliko pacijent ima ruku do ispod lakta. Zato Džejkobu niko nije mogao da pomogne - bar ne dosada.

Tu na scenu stupa Ben Rajan sa britanskog ostrva Anglsi, čijem sinu Solu je sa deset godina amputirana ruka. Kada se to dogodilo, napustio je posao predavača psihologije, osnovao kompaniju Ambioniks i razvio specijalnu hidrauličnu protezu.

Foto: Ben Ryan

Ambioniks se nedavno sjedinio sa poljskom firmom Glejz koja proizvodi proteze, a Džejkob im je bio jedan od prvih klijenata.

Džejkobova porodica je želela savršenu protezu - da lakat može da se podesi u različite pozicije i da ruka ima mehanizam za hvatanje.

Rajan je to ispunio - lakat se podešava uz pomoć klizne brave, a ruka se zatvara kada Džejkob stegne gumeni deo punjen vodom.

Foto: Ben Ryan

Međutim, ono što je mnogo važnije - barem Džejkobu - ruka je velika i zelena, kao kod superheroja.

- To je Džejkob želeo, tako da je tematski savršeno ispalo - kaže Rajan.

U četvrtak je Džejkobu odneo novu ruku. Kaže da se savršeno uklapa i da je Džejkob sa njom "prevazišao sva očekivanja".

- Sada može da zagrli brata i drži ga za ruku - rekao je.

Foto: Ben Ryan

Džejkobova majka Džema kaže da je bilo divno videti sina sa rukom. Ona dodaje da mu se nova proteza stvarno sviđa.

Objasnila je da Džejkob nije želeo protezu koja nije funkcionalna, a da on "nema potrebu da izgleda kao svi drugi" - tako da je ruka zelena.

Foto: Ben Ryan

Džema kaže da je "bilo malo čudno" tražiti novac za sina, ali da u toj situaciji "radite ono što morate".

- Porodica nije imala sreće tražeći pomoći za Džejkoba. Niko nije mogao da im donese nešto što bi radilo. Uvek je bio isti status kvo - svi su govorili da neće raditi ukoliko je proteza za gornji deo ruke - kaže Rajan.

(Telegraf.rs/BBC na srpskom)