Svetski velegradi koje će voda potopiti: Džakarta nije jedina, opasnost vreba Peking, Vašington...
Grad Džakarta više neće biti prestonica Indonezije zbog problema sa potonućem usled porasta nivoa mora i ekstrakcijama podzemnih voda. Da li ste znali da mnogi veliki i značajni gradovi takođe imaju sličnih problema?
Indonezija je zvanično potvrdila da Džakarta više neće biti glavni grad te države i da se očekuje da će za prestonicu biti imenovan neki od gradova na ostrvu Java, pošto dosadašnja prestonica neporestano tone, a ima problema i sa nerešivim saobraćajnim gužvama.
Džakarta je jedan od gradova u svetu koji najbrže tonu usled porasta nivoa mora i velike ekstrakcije podzemnih voda.
Međutim, prestonica Indonezije koja će još malo uživati u toj "tituli", nije jedini grad koji ima ovakvih problema. Nekoliko velikih američkih gradova takođe tonu, kao i prestonica Kine.
HJUSTON
Hjuston tone već decenijama i, poput Džakarte, delimično je kriva prekomerna ekstrakcija podzemnih voda.
Prema podacima američkog Geološkog zavoda, delovi okruga Haris, u kojima se nalazi Hjuston, od 20-tih godina prošlog veka potonuli su između 10 i 12 stopa (oko 3 metra). Područja su nastavila da tonu čak 5 centimetara godišnje.
Poslanici su još 1975. pokušali da se pozabave tim problemom, kreirajući distrikt posebne namene koji treba da reguliše povlačenje podzemnih voda. Međutim, problem je i dalje prisutan, jer se bunari i izvori neprestano povlače iz prvobitnih slojeva i na to do sada niko nije mogao da utiče.
LAGOS
Grad Lagos koji leži na obali Nigerije, delimično se nalazi na kopnu, dok se drugim delom prostire na obližnjim ostrvima. Radi se ujedno o najnaseljenijem gradu u Africi.
Geografski položaj Lagosa je takav da je podložan poplavama, dok obalna linija ima problema sa potonućem. Kako se nivo mora povećava zbog globalnog zagrevanja, grad je sve više u opasnosti.
Studija iz 2012. otkrila je da će porast nivoa mora od samo jednog do tri metra imati katastrofalne posledice, budući da je Nigerija na rizično niskoj nadmorskoj visini.
Odvojena studija ove godine otkrila je da bi globalni nivo mora mogao da se poveća za više od dva metra do kraja ovog veka.
NJU ORLEANS
Oko 30-tih godina prošlog veka trećina Nju Orleansa bila je ispod nivoa mora, a udarom uragana Katarina 2005. godine, taj broj se popeo na polovinu.
Grad je osetljiv i suočava se sa porastom nivoa mora jer je izgrađen na labavom tlu i blizu obale. Stručnjaci su ustanovili da godšnje tone za nešto više od jednog centimetra.
PEKING
Istraživanje iz 2016. godine pokazalo je da pojedini delovi Pekinga godišnje tonu za čak nekoliko centimetara. Razlog je gotovo identičan kao u Džakarti i Hjustonu - iscrpljivanje podzemnih voda.
Peking nije obalni grad i zbog toga se uveliko oslanja na podzemne vode kao glavni izvor najosnovnije potrepštine ljudi.
Voda se, inače, akumulirala godinama unazad, ali njena ekstrakcija je isušila zemlju i prouzrokovala zbijanje, što je dovelo do potonuća.
VAŠINGTON
Prestonica i jedan od najznačajnijih gradova u SAD-u takođe tone.
Istraživanja iz 2015. godine pokazala su da će Vašington u narednih 100 godina pasti za više od 15 centimetara.
Za razliku od Džakarte, potonuće ovog grada nema nikakve veze sa slojevima voda ili porastom nivoa mora, već je glavni razlog - ledena ploča iz poslednjeg ledenog doba.
Tadašnja ledena ploča visoka skoro dva kilometara pomerala je ležište zemlje oko Česapik zaliva nagore. Kad se ledena ploča otopila pre više hiljada godina, zemlja se ponovo smirila. Sada istraživači veruju da to područje postepeno tone, međutim to je proces koji bi mogao trajati hiljadama godina do potpunog potonuća.
Međutim, nivo mora u pomenutom zalivu raste, što bi moglo da izazove dodatne probleme.
(Telegraf.rs/CNN)