Novo otkriće NASA: Mesec se smanjuje kao što se skupljanju bobice grožđa
Kada se kora pomera, gura jedan deo iznad drugog, pri čemu se stvaraju neobične stene na površini
Zemljin satelit Mesec ima retku geološku aktivnost i na njemu se povremeno, kao i na Zemlji i ostalim planetama, dešavaju potresi, a zbog unutrašnjeg hlađenja u poslednjih nekoliko stotina godina to nebesko telo se smanjilo za 50 metara i još je tektonski aktivno, tvrde naučnici NASA.
Skupljanje Meseca naučnici su uporedili sa skupljanjem bobice grožđa koja se smanjuje i bora pretvarajući se u grožđicu, ali za razliku od kožice grožđa površinska kora Meseca se zbog krhkosti raspada, piše Index pozivajući se na portal Staf (Stuff).
Kako se navodi, do tih pojava dolazi kada se kora pomera gura jedan deo iznad drugog, pri čemu se stvaraju neobične stene koje se mogu videti na površini.
Od ranije je poznato da se na mesecu dešavaju četri vrste potresa - prva tri tipa se odnose na duboke potrese koje uzrokuju sudari meteorita ili toplinski potresi uzrokovani Sunčevom toplinom i oni su relativno slabi, dok je četvrta vrsta takozvanih "plitkih" potresa koja je snažnija i može da dostigne jačinu do 5,5 stepeni po Rihteru.
- Analizom smo zaključili da je ovakva aktivnost još uvek prisutna i da verojatno izaziva potrese i danas, kad se Mesec i dalje postupno hladi i smanjuje - tvrdi Tomas Voters, viši naučnk Centra za Zemlju i planetarne studije pri vašingtonskom Smitsonijanu.
Naučnici tvrde da se potresi i skupljanje ovoga nebeskog tela nastavljaju i danas, a fotografije kamenja i klizišta na površini upućuju na nedavne tektonske aktivnosti.
NASA poručuje da se potresi događaju u trenutku kad je Mesec na najudaljenijoj tački od Zemlje jer Zemljina gravitacija oštećuje njegovu koru.
Pogledajte video: Čovek na Mesecu - mit ili stvarnost i zašto skoro pola veka ne ide "gore"?
(Telegraf.rs/Tanjug)