Tajni Staljinov nuklearni bunker: Jedini u svetu je otporan na nuklearne napade, a u jednom trenutku se unutra raspravljalo o početku Trećeg svetskog rata (VIDEO)

U bunkeru se nalazi i Staljinov radni kabinet koji on nikad nije posetio s obzirom da je on otvoren tri godine nakon njegove smrti

Bunker 42 nalazi se u centru Moskve i udaljen je od Kremlja oko 5 kilometara. Izgrađen je u sovjetsko doba po naređenu tadašnjeg lidera Josifa Staljina. Danas je bunker muzej Hladnog rata i jedini protivnuklearni bunker-muzej u svetu.

Direktor Muzeja Hladnog rata je Sergej Kamenski, a u nekim delovima muzeja nije dozvoljeno snimanje. Projektovanje ovakovog bunkera je započelo četrdesetih godina prošlog veka, kad se u SAD pojavilo novo oružje za masivno uništenje, poznata atomska bomba.

Zbog toga je tadašnji predsednik Staljin izdao naređenje da Sovjetski Savez stvori sopstvenu nuklearnu bombu i zaštitu protiv takvog oružja. Bunker podeljen je na četiri paralelna bloka povezanih tunelima, na 18-om spratu ispod zemlje.

U bunkeru se nalazi i Staljinov radni kabinet, koji on nikad nije posetio s obzirom da je on otvoren tri godine nakon njegove smrti. On je umro 1953. godine a bunker je otvoren 1956.

U svakom Staljinovom kabinetu širom teritorije Sovjetskog Saveza morale su se obavezno naći dve stvari: krevet i šah.

U bunkeru je 24 sata dnevno dežuralo vojno i tehničko osoblje punih 30 godina. Ukupno je bilo 2.500 zaposlenih.

Početkom šezdesetih godina, u vreme kubanske raketne krize, u jednom od najkritičnijih momenata Hladnog rata, u velikoj prstoriji sovjetski generali trebali su da donesu odluku o nuklearnom kontra-udaru na teritoriju Amerike, odnosno o početku Trećeg svetskog rata. Na svu sreću nije izdato naređenje o početku rata.

Bunker je bio u stanju da izdrži nuklearni udar i da zaštiti od radijacije skoro 5.000 ljudi. Nijedna država u to vreme nije imala ništa slično.

Staljin nikada nije posetio svoj kabinet u ovom bunkeru Foto: Wikipedia/Redthoreau

Jedan od eksponata u bunkeru je maketa prve sovjetske bombe iz 1949. godine RBS1 u prirodnoj veličini, koju su sovjetski stručnjaci napravili na osnovu američkog debeljka, bombe koja je bačena na japanski grad Nagasaki.

Direktor muzeja Kamenski je rekao da muzej ne poziva na nasilje i nikakav nuklearni rat, već samo prikazuje atmosferu tog vremena i do čega je to moglo da dovede.

Svakodnevno ljudi posećuju ovaj neobičan muzej i spuštaju se pod zemlju da bi osetili duh te daleke epohe kad je svet bio na ivici nuklearnog rata.

Tu može da se poseti i jedan od najneobičnijih restorana na svetu "Bunker 42".

VIDEO: Pitanje koje postaje neizbežno: Da li je treći svetski rat na pomolu?

(Telegraf.rs/Sputnjik)