Satelit sa srpskom zastavom nije naučna fantastika: Troškovi nisu astronomski, a nadgledao bi svaki pedalj zemlje
Trenutno 10 zemalja ima mogućnost autonomnog lansiranja raketa i satelita
Satelit sa srpskom zastavom nije naučna fantastika već izvesna realnost i naša zemlja ima velike šanse da u bližoj budućnosti ostvari ovaj kosmički poduhvat, uverena je Anja Nakarada Pečujlić, doktorand svemirskog prava u Kelnu.
Ona je osnivač fondacije "Srpski zalog za svemir", a za "Politiku" kaže da troškovi pravljenja i lansiranja satelita više nisu "astronomske cifre".
Objašnjava da je prilikom razgovora sa ljudima iz Evropske svemirske agencije saznala da, ako neka država želi u naučne svrhe da lansira svoj prvi satelit, može da dobije pomoć i besplatno lansiranje od drugih zemalja. U tome je, dodaje, naša šansa.
- Prvi srpski satelit mogao bi da bude mali satelit, takozvani kjubsat, i da se "šlepa" prilikom lansiranja nekih velikih stranih satelita. Rusija, Japan, Indija i američka NASA ohrabruju zemlje koje žele da lansiraju svoj prvi satelit. Trenutno 10 zemalja ima mogućnost autonomnog lansiranja raketa i satelita - kaže ona.
Korist od prvog srpskog satelita bila bi višestruka. Preko njega bismo nadgledali svaki pedalj naše zemlje, a mogli bismo i da pratimo klimatske promene.
Prvi korak ka učlanjenju Srbije u međunarodnu svemirsku zajednicu je da naša zemlja od Ujedinjenih nacija traži članstvo u Komitetu za miroljubivo korišćenje kosmičkog prostora.
- Nema razloga da i mi ne postanemo deo toga, jer sve ono što čini kosmos ne pripada jednoj državi, organizaciji ili pojedincu, već svim ljudima na zemlji, što je i priznato svemirskim pravom - kaže Nakarada Pečujlić.
VIDEO: Odavde Rusi osvajaju svemir
(Telegraf.rs/Politika)