Potencijalna super Zemlja pronađena u komšiluku posle decenija traganja

Astronomi su možda pronašli vanzemaljski svet u orbiti Bernardove zvezde

Udaljen samo šest svetlosnih godina, ledeni svet orbitira oko male, bledunjave crvene zvezde. Ako je zaista tamo, vanzemaljska planeta će bar delimično ispuniti fantaziju dugu nekoliko decenija i postati meta koja najviše obećava astronomima željnim da upoznaju mnoge svetove izvan našeg solarnog sistema.

Novootkrivena kandidatkinja za planetu, opisana danas u magazinu "Nature", orbitira oko Bernardove zvezde, "singl" zvezde najbliže našem Suncu, piše Nacionalna geografija. Svetli Alfa Kentauri sistem, koji je dve svetlosne godine bliži i ima svoju planetu, je zapravo sačinjen od tri zvezde. Nasuprot tome, Bernardova zvezda je mali, crveni patuljak, stariji od Sunca i otprilike ima šestinu njegove veličine. Nevidljiva je bez pristojnog teleskopa - "bliska" zvezda nije čak ni otkrivena sve do 1916. godine.

NAJPOZNATIJA ZVEZDA NA NEBU

Ipak, Bernardova zvezda je dugo "zvezda" naučne fantastike, koja inspiriše astronome da nagađaju o orbitirajućim svetovima.

- Bernardova zvezda je jedna od najpoznatijih zvezda na nebu - rekao je Ignasi Ribas, sa španskog Instituta za nauku. - Ljudi su oduvek tamo tražili planete.

Iako naučnici nisu potvrđivali postojanje egzoplaneta sve do devedesetih godina prošlog veka, holandski astronom Piter van de Kamp je tri decenije ranije izvestio da dve ogromne, gasne planete izgleda kruže oko Bernardove zvezde, dajući tako podstrek interesu za tako "bliske "svetove. Međutim, prema Ribasovim rečima, planete Van de Kampa skoro sigurno ne postoje, jer bi tako velike svetove neko sigurno primetio u skorije vreme. Ali, manje planete bi mogle da kruže oko ove zvezde, ostajući skrivene decenijama, zbog svoje veličine.

Čak i za zvezde tako blizu nama, uočavanje manjih svetova nije ni približno tako jednostavno pa da vam je potrebno samo da usmerite teleskop.

Tokom 2016. godine, Ribas i njegove kolege počele su da usmeravaju instrument "carmenes" ka Bernardovoj zvezdi. Tražili su lakša "podrhtavanja" u kretanju zvezde - gravitacione otiske orbitirajuće planete koja nežno gura svoju zvezdu. Podaci koje je 20 godina prikupljalo šest različitih instrumenata već pokazuju da bi takva planeta mogla da postoji, a ako je tako, podaci nagoveštavaju da joj treba 233 zemaljskih dana da kompletira orbitu.

BERNARDOVA ZVEZDA JE "LEPO VASPITANA"

Sada su rešili da objave skoro 800 merenja. Imaju, navode, veoma jasan signal da je planeta tamo. Ali, njihov rad nije završen. Jednom kad su dobili podstrek, tim je trebalo da isključi sve moguće izvore "podrhtavanja", aktivne oblasti, koje bi mogle da se zamaskiraju kao planeta. Mnoge crvene, patuljaste zvezde mogu da stvore "grčeve" koji na prvi pogled mogu da izgledaju kao orbitirajuća planeta. Ali, prema osmatranjima, Bernardova zvezda  je veoma mirna i "lepo vaspitana", pa su uato Ribas i njegov tim sigurni u svoje otkriće.

- Sigurni smo 99 posto da je u pitanju signal planete, ali 99 nije 100. Šta ako planeta Bernardove zvezde nije zapravo tamo? - pita se Ribas.

Ovi poznati veruju da je Zemlja ravna ploča: Da li su u pravu?

(Telegraf.rs / Izvor: nationalgeographic.com)