Prelepa i smrtonosna narko-šefica: Trgovala je tonama droge, ubijali su joj najmilije, a na zabavama bi joj pozavideo i Eskobar

Želela je da bude samo novinarka, ali krimi geni su je povukli na mračnu stranu

Tipična domaćica koja zarađuje nešto novca sa strane prodajom odeće i nekretnina, tako se Sandra Avilja Beltran opisala tokom policijskog ispitivanja i pre odlaska u zatvor.

No, nimalo tipična domaćica bila je šefica, iz treće generacije meksičke porodice krijumčara droge, koju su nazivali Kraljicom Pacifika. Bila je glamurozna i smrtonosna, i živela sa stilom. Pa čak i u zatvoru u kojem je završila nedugo nakon pronalaska broda sa devet tona kokaina, gde je uživala u dizajnerskoj odeći i pomoći sluškinja.

Rođena je 1960. godine u Donjoj Kaliforniji. S očeve strane bila je povezana sa kartelom Gvadalahara a s majčine strane sa krijumčarenjem heroina, a zatim i kokaina. Kažu kako je većinu svog detinjstva provela brojeći gomile novčanica koje su se "razvlačile" po vilama u kojima je stanovala. Bila je to ta glamurozna strana života devojčice u porodici poznatih krijumčara, koji su neretko bili prekidani pucnjavom, otmicama, ubistvima. Prvoj takvoj pucnjavi svedočila je sa samo 13. godina, piše ATI.

O poslovnoj karijeri u ovom svetu nije razmišljala. Želela je da bude novinarka pa je tako upisala studije komunikologije na Univerzitetu Gvadalahara. No, ti snovi su nestali bez traga kada ju je u 21 godini oteo ljubomorni dečko, koji je takođe imao bliske veze sa kartelom.

Iako nije poznato zašto ju je oteo, ni koliko dugo je držao, ovaj se događaj smatra ključnim trenutkom koji je doveo do promene u njenoj poslovnoj karijeri.

Ubrzo nakon toga prekinula je studije, pa se i sama uključila u posao s drogom. Brzo je napredovala, zahvaljujući svom poreklu ali i odlučnosti da se profiliše kao najbolja u tom poslu. Bila je jedna od retkih žena koja je došla tako daleko, visoko u svetu kojim inače vladaju muškarci. Žene su se smatrale objektima, trofejom, a šefovi i vođe su imali prave hareme. Bile su potrošna roba, a kako je sama rekla, "nikad ih nisu posmatrali kao bića spremna za borbu, ili koja su mogla da ostvare neke uspehe ili poduhvate".

No to je nije obeshrabrilo, i odlučila je da se trudi i radi više kako bi zaradila poštovanje drugih vođa kartela na početku 80-ih. Sama nikada nije konzumirala kokain, bilo bi to neprofesionalno. Uvek se trudila da bude doterana i koristiti svoj šarm i lepotu, ali i izuzetnu sposobnost vožnje i veštinu preciznog pucanja.

Ubrzo je postala legenda u meksičkom kriminalnom svetu i zaslužila nadimak "Kraljica Pacifika". Iako je uvek bila jako pažljiva i pazila da ne ostavi nikakav trag, smatra se kako je upravo Kraljica bila ključna veza između vođa kartela u Kolumbiji i Meksiku i njihovoj organizaciji pošiljaka tona kokaina skrivenih u brodovima koji su prevozili tunu iz Meksika u SAD godinama.

U potpunosti je prihvatila i živela dekadentnim stilom života tako tipičnim za vođu kartela. Svoje je teško zarađeno bogatstvo trošila na stvari poput skupocene flote sa 30 vrednih automobila, ili zlatnog Tutankamonovog priveska sa 83 rubina, 228 dijamanata i 189 safira.

"Fotografije s njenih proslava, i glamuroznih zabava slične su onima porodice Kardašijan, s jednom omanjom razlikom. Ona bi listajući fotografije godinama nakon mogla pobrojati ljude koji više nisu među živima", piše The Guardian.

Inspirisala je mnoge umetnike, a može se pohvaliti i s nekoliko muzičkih hitova koji su napravljeni podstaknuti Kraljicom i njenim stilom života. Osim što je bila poznata po svojim smrtonosnim veštinama, lepoti i po šarmu, žurke koje je organizovala bili su spektakularne. A ona je na njih dolazila sa helikopterom i AK-47 u ruci.

Video: Intervju sa Sandrom Aviljom Beltran

Sav ovaj sjaj i gomile novca prati i niz loših trenutaka. Dvojica njenih supruga ubijena su, a brat joj je mučen do smrti. I ona sama gotovo je poginula u zasedi koju je organizivala konkurencija.

Njen pad započeo je 2002. godine nakon otmice sina. I dalje se ne zna ko ga je oteo a policijsku sumnju izazvala je brzina kojom je platila otkupninu u iznosu od pet miliona dolara.

Ubrzo je istraga pokazala kako je reč o opasnoj dami, pa se našla na listi najtraženijih.

Pet je godina živela u bekstvu, a sama će reći kao su to bile naporne, ali i uzbudljive godine.

- Adrenalin je poput droge, stvara zavisnost. Postoje ljudi koji vole da ga osete, neki na visinama, a drugi sa pištoljima, i žene koje osećaju adrenalin dok varaju svoje muževe. To je adrenalin, greh, na kojeg ćete se možda zakačiti - rekla je.

Čak trideset agenata bilo je potrebno da je končno uhvate 2007. godine s ljubavnikom Espinoza Ramirezom. Hapšenje je nazvala "olakšanjem" nakon godina života u bekstvu, menjanja lokacija, identiteta, boje kose.

Budući da nisu mogli da dokažu njenu vezu sa zločinima povezanim s drogom, optužili su ju za pranje novca, i ubrzo osudili.

- Novcem možete kupiti sve u Meksiku -  govorila je a toga se držala i u zatvoru, pa je tako svoje goste dočekivala u visokim potpeticama, dizajnerskoj odeći i skupocenom nakitu. Tri su sluškinje živele su s njom i servirale joj hranu i alkohol. Istraga je pokrenuta 2011. godine nakon što je u zatvor bio dopušten dolazak lekaru koji joj je injektirao botoks u lice, što baš nije bilo dozvoljeno među zatvorenicima. Sa dužnosti su bili smenjeni upravnik zatvora i šef bolnice.

Puštena je nakon sedam godina iza rešetaka, 2015. godine. Od tada se sa svojim advokatima bori kako bi povratila sve te skupocene automobile, kuće i nakit koji je stekla u vremenima dok je marljivo radila kao Kraljica Pacifika.

Video: Zbog njih mit o Pablu Eskobaru i dalje živi: Upoznajte neobični vrt u Kolumbiji

(Telegraf.rs/Express.hr)