Naučna fantastika počinje da se ostvaruje: NASA pravi vazdušni grad, novu destinaciju za svemirske turiste (VIDEO)
NASA želi da iskoristi gustu atmosferu kao osnovu za istraživanje
Popularna naučna fantastika početkom 20. veka prikazala je Veneru kao zemlju čuda, sa prijatnim toplim temperaturama, šumama, močvarama pa čak i dinosaurusima. NASA trenutno radi na misiji na Veneri, ali ne želi da prizemlji astronaute, već da ih održi u atmosferi.
Hajden planetarijum u Američkom prirodnom muzeju 1950. godine zahtevao je rezervaciju za prvu svemirsku misiju, a sve što ste morali da uradite jeste da navedete svoju dresu i štiklirate polje željene destinacije, koja uključuje i Veneru.
Danas je Venera destinacija o kojoj sanjaju svemirski turisti, a NASA trenutno radi na misiji na Veneri, koju su nazvali HAVOC.
NASA izdala dramatično upozorenje: Zemlja se sve više klati, a evo ko je za to kriv
Mnogi se pitaju kako je takva misija moguća, s obzirom da su temperature na površini planete (oko 460 stepeni) vrelije od Merkura, iako Venera duplira rastojanje od sunca.
Ovo je čak veće i od tačke topljenja mnogih metala, uključujući bizmut i olovo, koji čak mogu da padnu kao sneg na višim vrhovima planina.
Površina je stenovita, od kojih neki imaju vulkanske osobine i planiska područja. Takođe je geološki mlada.
Takvi ekstremni događaji prouzrokovani su stvaranjem toplote ispod površine, eventualno izazivajući ga da se rashladi, oslobodi toplotu i ponovo stvrdne.
Međutim, NASA ne želi da u novoj misiji prizemlji ljude, već da iskoristi gustu atmosferu za istraživanje.
Datum početka misije još uvek nije objavljen, a plan je da se koriste vazdušni brodovi koji mogu da ostanu u gornjoj atmosferi u dužem vremenskom periodu.
Gornja atmosfera Venere je zapravo lokacija koja je najsličnija Zemlji u solarnom sistemu.
Između nadmorske vidise od 50 km do 60 km, pritisak i temperatura mogu da se porede sa područjima nižeg sloja Zemlje.
Atmosferski pritisak u Venerijoj atmosferi na 55 km je oko polovine pritiska na nivou mora na Zemlji.
To znači da vam ovde odelo ne bi bilo potrebno, a ne biste morali ni da se izolujete jer se temperatura ovde kreće između 20 i 30 stepeni Celzijusovih.
Vazdušni brodovi bi samo plovili oko planete, a pokretao bi ih vetar. Sa druge strane, mogao bi da bude ispunjen mešavinom gasa kao što su kiseonik i azot, koji bi im omogućili plovnost.
Još uvek znamo relativno malo o Veneri, uprkos tome što je naš najbliži planetarni komšija.
VIDEO: Ilon Mask, biznismen i genije koji planira da pravi grad na Marsu
(Telegraf.rs)