Otkrivena pivara stara 13.000 godina: Ovo je najraniji dokaz o proizvodnji alkohola za koji čovečanstvo zna

Nejasno je koja se tačno vrsta alkohola proizvodila tamo

Arheolozi su u pećini u blizini grada Haife otkrili lokalitet za koji se smatra da je najstarije mesto za proizvodnju alkohola, od pre 13 hiljada godina.

Priča o pravom "Čiči" i jednom od omiljenih srpskih piva koje nestaje: Jagodinska pivara se prodaje, cena pada, a niko je neće

- Ovo je najraniji dokaz o proizvodnji alkohola za koji znamo - rekao je Dani Nadel, jedan od arheologa sa univerziteta u Haifi.

Nejasno je koja se tačno vrsta alkohola proizvodila tamo, kazao je Nadel, uz šalu da "nisu pronašli baš flaše piva". Arheolozi veruju da bi mogla biti reč o nekoj vrsti fermentisane kaše.

- Kuvali su nešto što je sadržalo poštenu količinu alkohola - rekao je Nadel, objašnjavajući kako se priprema oslanjala na fermentisanje žitarica, što je i danas ključan proces u proizvodnji piva.

U pećini Rakefet, gde su arheolozi pronašli tragove zamrznutih žitarica u rupama na tlu, proizvodile su se tek manje količine alkohola.

Pećina je takođe korišćena za sahranjivanje mrtvih za vreme natufijske kulture, što su Nadel i drugi istraživači utvrdili tokom prethodnih iskopavanja.

Natufijska kultura je počela pre oko 15 hiljada godina na prostoru istočno-mediteranske regije. Izraelski istraživači veruju da se alkohol možda proizvodio kao deo ceremonije Natufijanaca.

(Telegraf.rs/ Hina)