Ovih 5 pištolja su najsmrtonosniji na planeti
Koriste ih policajci širom sveta, vojska, Foke, Delte, marinci, a mnogi se mogu naći i u privatnim "kolekcijama"
U poslednjih 100 godina pojavilo se mnogo odličnih komada oružja. Neki od najboljih su stari više od 100 godina, dok su drugi u proizvodnji tek oko 10 godina, piše nationalinterest.org. Svi su odlični kada je potrebna odbrana, ali i napad. Evo pet pištolja koji su trenutno širom sveta u upotrebi, a mogu da se svrstaju u najbolje:
Kolt M1911A1
Ovaj model se pojavio pre nekoliko meseci. Dizajnirao ga je Džon Mozes Brauning, a pojavio se na tržištu 1911. godine. Pištolj Kolt 1911 trebalo je da zameni slabije .38 mm kalibarske pištolje koje je američka vojska koristila tokom sukoba sa Filipinima.
1911 je bio prvi poluautomatski pištolj američke vojske, koji je obeležio prekretnicu, kada su prestali da se koriste vojni revolveri. Specijalna komanda američkih marinaca počela je 2012. godine da upotrebljava Kolt M45A1 i poboljšanu verziju 1911A1, kao svoje standardne pištolje.
Glok 17
Dizajn Gloka se vrti oko tri glavne ideje: jednostavnosti, pouzdanosti i lakoće korišćenja. Lak je za rastavljanje. Jedan pritisak dugmeta dovoljan je za čišćenje i pristup burencetu. Glok je prošao test pouzdanosti austrijske vojske, "zaglavio" sa samo jednom u 10.000 paljenja.
Od originalnog Gloka 17, koji je nosio 17 metaka 9 milimetarske municije, linija Gloka se proširila na skoro sve poluautomatske kalibre. Glok je zamenio 1911A1 pištolj u komandi specijalnih operacija Marinaca i u Delta jedinicama.
Sig P226
Nastao iz švajcarsko-nemačkog partnerstva Sig Sauer da zameni M1911A1 u američkim vojnim snagama, Sig P226 nije dobio ugovor, ali je dobio ogroman podstrek kada su američke mornaričke Foke odbacile Beretu M9 u korist Sig-a. Koristile su ga 28 godina, a posle tog perioda je zamenjen kompaktnom verzijom Gloka 17, Glokom 19.
P226 predstavlja evoluciju Sig-a P220, pištolja koji su koristile posle Drugog svetskog rata zapadne i zapadno orijentisane vojske širom sveta (kao na primer Japan).
Smit&Veson M&P
Smit&Veson je jedno od najstarijih brendova kada je oružje u pitanju. Iako je kompanija bila najviše poznata po revolverima, bilo je neizbežno da napravi proizvod u stilu Gloka. Rezultat M&P (Military&Police - Vojska i policija) je postao veoma uspešan. Na tržištu se pojavio 2005. godine, sa ojačanim metalnim polimernim ramom i cevi od nerđajućeg čelika.
U pitanju je jedan od prvih komada oružja koji ima tri promenljiva dela na drškama, što korisnicinma omogućava da podese pištolj tako da bolje "leži" u ruci. Najviše ga koristi policija u Americi.
CZ 75
CZ 75, predstavljen 1975. godine pozajmio je mnogo karakteristika od nešto starijeg modela pištolja Džona Mozesa Brauninga, Brauning "haj pouer", i unutrašnje i spoljne karakteristike, ali nije njegova kopija, a ima i značajne razlike. Pištolj kalibra 9 mm može da sadrži do 16 metaka, što ga čini jednim od pištolja najvećeg kapaciteta današnjice.
Danas se može naći u "apdejtovanoj" formi CZ 75BD.
VIDEO: Rusi predstavili najnovije nuklearno naoružanje
(Telegraf.rs / Izvor: nationalinterest.org)