Sve o Anđelima pakla koji stižu u Jagodinu: Povezuju ih sa kriminalom i tučama do smrti, negde su zabranjeni, a ovo su im tajni simboli (FOTO) (VIDEO)

Iako sve bajkerske grupe tvrde da nisu kriminalne organizacije, brojni članovi "Hells Angelsa" su optuženi zbog iznuda, trgovine drogom i krađa

Više od 2.000 bajkera kluba "Hells angels" (Anđeli pakla) iz celog sveta boraviće u Jagodini od 29. maja do 5. juna u okviru jednog od najvećih moto skupova u Srbiji. Iako je saopšteno da je u pitanju porodični skup, jer će bajkeri dovesti žene i decu, građani Jagodine nisu baš oduševljeni što će u njihovom gradu boraviti ljudi, za koje se vezuju termini kriminal, droga, korupcija i prostitucija.

"Hells angels" je međunarodni motociklistički klub, čiji članovi voze prvenstveno motocikle Harli Dejvidson. Klub su osnovali veterani iz Drugog svetskog rata, a vožnja bučnim motorima je za njih način života.

Više od 2.000 Anđela pakla stiže u Jagodinu! Narod uplašen, a nadležni ih smiruju: "To je skup porodičnih ljudi"

Klub Anđeli pakla službeno je osnovan 17. marta 1948. u mestu Fontana u Kaliforniji, a trenutno ovi klubovi postoje u 55 zemalja, među kojima je i Srbija.

"ANĐELI PAKLA U SRBIJI"

Pominjanje ove kriminalne bande u Srbiji počelo je sredinom 2013. Vođa "Anđela pakla" iz Turske, koji je zadužen za region kom pripada i Srbija, posetio je našu zemlju sa svojom svitom i tom prilikom tražio je nekog ko bi postao lider. Njegov cilj bio je da što pre u Beogradu organizuje ogranak i ubrzo je ideja sprovedena u delo.

Kako su tada pisali mediji, vođa turskih "Anđela pakla" Nedžati Arabači, među motociklistima je tražio nekoga ko je uticajan i ko može da kontroliše masu. Izbor je pao na Miljana Vukovića koji je u to vreme bio vođa "United Force" navijačke grupe Rada sa Banjice, preneli su tada vest domaći mediji. Brzo su se dogovorili, a iz Turske je za osnivanje ogranka bajkerske bande stigla pozamašna suma novca.

Anđeli pakla u Srbiji imaju oko 30 odanih članova. Jedni u grupu ulaze zbog prestiža da bi dobili nadaleko čuveni prsluk koji svuda u svetu uteruje strah u kosti, a drugi iz interesa, jer iz inostranstva daju velike sume novca da se njihovi ogranci održe.

KAKO PREPOZNATI "ANĐELE PAKLA"?

Zaštitni znak ove bajkerske grupe je "glava smrti", odnosno lobanja sa plamenom kacigom, koju je osmislio nekadašnji vođa ogranka iz San Franciska, Frenk Sadilek. Karakteristične su i crveno-bele oznake. Na beloj pozadini, crvenim slovima ispisani su ime kluba, zemlja iz koje potiču, funkcija u grupi i naziv grada.

Članovi kluba nose povez koji upućuje na njihov položaj ili čin u okviru organizacije.

Neki od njih imaju i skraćenicu "AFFA", koja označava njihovu doživotnu pripadnost klubu ("Angels Forever; Forever Angels").

Članovi "Anđela" koji su počinili ubistvo na prslucima nose natpis "filthy few". Doskora u većini evropskih država tu oznaku nisu ni krili. Međutim, u poslednjih godinu dana u većini država su te oznake zabranjene.

KAKO POSTATI ČLAN?

Da bi neko postao član kluba, mora da ima važeću vozačku dozvolu, motor jači od 750 kubika, ali i određene lične kvalitete. U klub ne mogu da uđu maloletnici, kao i oni koji su se prijavili za policiju ili zatvorske službenike.

Nakon pažljive selekcije, pojedinac je u početku pozvan na neke klupske događaje ili se sastaje sa članovima kluba na poznatim mestima za okupljanje. Ukoliko pokaže interesovanje, pojedinac zatim može da postane "saradnik", status koji obično traje godinu ili dve.

Na kraju te faze, na njega se gleda kao na "perspektivu", što znači da učestvuje u nekim aktivnostima kluba, ali nema pravo da glasa, dok ne postane punopravni član. Prospekt o novom članu putuje do svih ogranaka kako bi se punopravni članovi upoznali sa potencijalnim članom, ali i kako bi mogli da mu postave pitanja ukoliko im nešto nije jasno.

Zatim sledi neki oblik formalne indukcije, u kojem "perspektiva" potvrđuje lojalnost klubu i njegovim članovima. Na završnoj ceremoniji inicijacije dodeljuje se logo (gornje "Hells Angels" obeležje).

Poslednja faza i najviši status članstva je "punopravno članstvo". Ovaj termin označava da član može da nosi kompletan grb, uključujući logo "Mrtvačke glave", dva obeležja (gornji "Hells angels" i donji koji ukazuje na državu ili teritoriju), kao i MC znak ispod krila "Mrtvačke glave".

Da biste postali punopravni član, za vas moraju da glasaju svi članovi kluba, a od članova se traži da budu lojalni klubu.

ZABRANJENI SU U NEMAČKOJ, A LOŠ GLAS BIJE IH U AMERICI

Ogranci ove bajkerske grupe zabranjeni su u nekim evropskim zemljama, među kojima je i Nemačka, zbog sumnje da su umešani u niz kriminalnih aktivnosti. Pripadnici ogranka "Anđela pakla" baziranog u gradu Erkratu sumnjiče se za umešanost u slučajeve nasilja, prisiljavanja na prostituciju i krivična dela u vezi s oružjem i narkoticima.

Klub Anđeli pakla ima lošu reputaciju i u Americi, jer su članovi grupe bili umešani u smrtonosne tuče. Iako sve bajkerske grupe tvrde da nisu kriminalne organizacije, brojni članovi "Hells Angelsa" su optuženi zbog iznuda, trgovine drogom i krađa.

Brojne policijske i međunarodne obaveštajne službe smatraju Anđele pakla za jednu od četiri najveće motociklističke bande, zajedno sa grupama "Pagans", "Outlaws" i  "Bandidos". Oni tvrde da članovi grupe sprovode široko rasprostranjeni nasilni i organizovani kriminal, uključujući trgovinu drogom, ljudima, ukradenom robom, sumnjiče ih za iznuđivanje, korupciju i prostituciju.

Članovi ovog bajkerskog kluba hapšeni su širom Evrope zbog počinjenih krivičnih dela.

Međutim, članovi kluba uporno tvrde da su samo grupa entuzijasta koji uživaju u vožnji motorima, da organizuju društvene događaje kao što su grupna putovanja, prikupljanje sredstava i organizuju motociklistične mitinge. Bajkerska grupa Anđeli pakla ističu da su za svaki zločin odgovorni pojedinci koji su ih izveli, a ne klub u celini.

NAJPOZNATIJI ZLOČIN SA KOJIM SU POVEZANI

Sada već davne 1969. godine, sa  "Anđelima pakla" sklopljen je dogovor da obezbeđuju koncerte "Grateful Dead-a", "Jefferson Airplane-a" i "Rolling Stones-a", na festivalu "Altamont Speedway", koji je okupljao motocikliste.

Dogovoreno je da članovi ove grupe obezbeđuju binu, da se brinu da niko ne dira generatore i ništa više. Za to je trebalo da dobiju pivo u vrednosti od 500 dolara.

Međutim, stvari su pošle po zlu. Na koncertu je nastala opšta pometnja i ispostavilo se da su "Anđeli pakla" najviše terorisali neistomišljenike. U neredima je tada nastradao osamnaestogodišnji Meredit Hanter, koga je jedan od članova "Anđela pakla", koji je tu prvobitno postavljen da obezbeđuje binu, prebio do smrti. Meredit Hanter bio je Afroamerikanac.

U opštoj pometnji koja je nastala, nastradale su još tri osobe. Dve od njih dok su pokušavale da pobegnu, pa ih udario, a potom i pregazio automobil, a jedna osoba se predozirala LSD-ijem.

Grupa "Grateful Dead" koja je organizovala manifestaciju, na kraju nije ni nastupila zbog opšteg haosa koji je nastao.

Procenjuje se da je na Festivalu bilo prisutno oko 300.000 ljudi.

Pogledajte video:

VIDEO: Ko su "Noćni vukovi" i zašto od njih strahuje Evropa?

(A.M. / M.I.)