Nikada nismo verovali u kletvu Kenedijevih, ali onda smo pronašli ovaj spisak i sada više nismo toliko sigurni da ne postoji
Sve je počelo kada je Džozef P. Kenedi stariji odlučio 1941. godine da svoju mentalno zaostalu kćer Rouzmeri tajno podvrgne lobotomiji, plašeći se da će njeno stanje biti bruka i sramota porodice i da će naštetiti njihovoj reputaciji. Operacija nije uspela i nesrećnica više nikada nije mogla normalno da hoda i priča
Klan Kenedi samo je jednom u svojoj istoriji držao najvišu izvršnu funkciju u Sjedinjenim Američkim Državama, položaj predsednika, a i taj mandat nije bio potpun, budući prekinut onim pucnjima u Dalasu o kojima se i danas priča.
No, bez obzira na to, i pre i posle tog čuvenog skraćenog predsednikovanja jednog Kenedija, taj je klan bio jedan od najmoćnijih političkih klanova u svojoj zemlji. Davali su senatore, kongresmene, ambasadore, gradonačelnike: u periodu 1947-2011. godine, barem jedan član porodice bio je od strane naroda izabran na neku od saveznih funkcija, pa onda ponovo od 2013. do danas. A i pre toga, već od 1884. godine, Kenedijevi su bili ušli u politiku.
Ipak, jedna od najinteresantnijih stvari vezanih za taj klan — koji je u svesti ljudi, kako u Americi tako i širom sveta, obavijen legendom, mitom i glamurom — jeste čuvena „kletva Kenedijevih“. U naslovu smo pomenuli spisak događaja koji podupiru tu priču. On ide ovako.
1941. godine nad Rouzmeri Kenedi — mentalno zaostaloj, najstarijoj kćerki Džozefa P. Kenedija starijeg i sestri budućeg američkog predsednika Džona F. Kenedija te senatora Roberta F. Kenedija i Teda Kenedija — izvršena je lobotomija, u tajnosti, na insistiranje njenog oca koji je strahovao da će njeno stanje biti sramota i bruka za porodicu, te da šteti reputaciji Kenedijevih. Operacija nije uspela i Rouzmeri više nikada nije mogla normalno da hoda i priča, zbog čega je ostatak života — a umrla je 2005. godine — provela u specijalnim ustanovama. Njena sestra Junis je možda bila njome inspirisana, kada je pokrenula inicijativu da se organizuje Specijalna Olimpijada.
12. avgusta 1944. godine Džozef P. Kenedi mlađi, predodređen za naslednika klana, poginuo je u avionskoj nesreći iznad Istočnog Safoka u Engleskoj, tokom mornaričke Operacije „Anvil“ u Drugom svetskom ratu.
13. maja 1948. godine Ketlin Kavendiš, još jedna kćer Džozefa P. Kenedija starijeg, udata za engleskog vlastelina Vilijama Kavendiša, markiza od Hartingtona, poginula je u avionskoj nesreći u Francuskoj.
9. avgusta 1963. godine Patrik Buvije Kenedi, najmlađe dete predsednika Džona F. Kenedija, umrlo je dva dana po preuranjenom rođenju (koje se odigralo na 20. godišnjicu od spasavanja njegovog oca u Drugom svetskom ratu) zbog respiratornih problema. Džeki nije mogla da prisustvuje sahrani jer se još uvek oporavljala od carskog reza.
22. novembra 1963. godine američki predsednik Džon F. Kenedi ubijen u atentatu u Dalasu, u saveznoj državi Teksas, od strane Lija Harvija Osvalda koji je i sam ubijen dva dana kasnije od strane Džeka Rubija, pred gomilom televizijskih i novinarskih ekipa.
19. juna 1964. godine senator Ted Kenedi preživeo je pad privatnog aviona, kom prilikom su pilot i Tedov pomoćnik poginuli. Iz olupine ga je izvukao drugi senator, Birč Bajh, i tako mu spasao život, ali je Kenedi morao nekoliko nedelja da se oporavlja u bolnici zbog slomljenih leđa, probušenih pluća, slomljenih rebara i unutrašnjeg krvarenja.
5. juna 1968. godine američki senator Robert F. Kenedi, Džonov mlađi brat, ubijen je u atentatu od strane Sirhana Sirhana u Los-Anđelesu, odmah nakon pobede na kalifornijskim unutarstranačkim izborima za predsedničku nominaciju Demokratske partije. Atentator i dalje služi kaznu doživotne robije u Kazneno-popravnom zavodu „Donovan“, u okrugu San Dijego. Sirhan nije musliman, kako se obično misli, već palestinski hrišćanin i pravoslavac.
18. jula 1969. godine na ostrvu Čapakvidik u saveznoj državi Masačusets došlo je do „incidenta“ u kojem je već pomenuti Ted Kenedi automobilom slučajno sleteo sa mosta u jezerce pa u vozilu ostavio zarobljenu 28-godišnju saputnicu Meri Džo Kopečni, učiteljicu i sekretaricu, koja se tom prilikom utopila, dok se on izvukao iz kola. Kenedi je priznao da je pobegao sa lica mesta. Na televiziji je rekao da se to veče pitao „ne visi li možda neka strašna kletva zaista iznad Kenedijevih“. Dobio je dva meseca uslovno.
13. avgusta 1973. godine Džozef P. Kenedi II, sin Roberta F. Kenedija, bio je vozač terenca koji je doživeo udes, u kojem je njegova saputnica, Pem Keli, ostala paralizovana.
25. aprila 1984. godine 28-godišnji Dejvid A. Kenedi, četvrto od jedanaestoro dece Roberta F. Kenedija, preminuo je od predoziranja kokainom pomešanim sa petidinom, u hotelskoj sobi u Palm Biču, na Floridi.
1. aprila 1991. godine Vilijam Kenedi Smit, sin Džin Kenedi Smit, najmlađe kćeri Džozefa P. Kenedija starijeg, uhapšen je i optužen za silovanje devojke na imanju Kenedijevih u Palm Biču, na Floridi. Oslobođen je optužbe.
31. decembra 1997. godine Majkl Lemojn Kenedi, šesto dete Roberta F. Kenedija, poginuo je na skijanju u Aspenu, u saveznoj državi Kolorado.
16. jula 1999. godine Džon F. Kenedi mlađi, sin ubijenog predsednika, poginuo je u avionskoj nesreći dok je lično pilotirao svojim „pajperom“, koji se srušio u Atlantski okean nedaleko od mesta Martas Vinjard. Do nesreće je došlo zbog greške u pilotiranju i dezorijentacije. Sa njim su poginuli i njegova supruga i svastika.
16. septembra 2011. godine je Kara Kenedi, najstarije dete senatora Teda Kenedija, umrla od srčanog udara u 52. godini života, tokom vežbanja u teretani u Vašingtonu. Devet godina ranije preživela je rak pluća, nakon što joj je deo desnog plućnog krila uklonjen.
16. maja 2012. godine Meri Ričardson Kenedi, druga supruga Roberta F. Kenedija mlađeg, izvršila je samoubistvo u svom domu u Bedfordu, u državi Njujork.
To je taj spisak nesreća. Ali i dalje nismo ubeđeni da postoji kletva. Prvo i osnovno: kletva?! Tako nešto ne postoji, zar ne?! A drugo, gomila stvari sa ovog spiska su nesreće koje su Kenedijevi naneli drugima. Kako je onda to „kletva Kenedijevih“?
(Telegraf.rs)