Tajni jezik mačaka: Evo šta vaš ljubimac pokušava da vam kaže
Praćenjem ponašanja mačaka stručnjaci su došli do mnogih zaključaka i ustanovili šta žele da nam poruče u pojedinim situacijama
Vaša mačka definitivno pokušava nešto da vam poruči ako mjauče i skače vam na glavu svakog jutra dok je ne nahranite ili ako se skupi u ćošku kada vaš prijatelj dovede svog psa u posetu. Ali kako su mačke manje pripitomljene životinje nego psi, one su i komplikovanije i misterioznije i teže nam je da ih razumemo, piše Woman’sDay.
Ako niste odrastali s mačkom, sigurno vam je još teže da razumete njihov jezik, iako one komuniciraju sa vama na mnogo načina. Evo kako, prema savetima dva veterinara, treba da razumete ono što mačke pokušavaju da vam kažu.
1) Možete mnogo toga da naučite iz njihovog govora tela i zvukova koje ispuštaju
Kada mačka mjauče, ona najčešće želi da vam kaže „nahrani me“, „pomazi me“ ili „primeti me“.
Sa druge strane, kada je reč o govoru tela, kada se mačke umiljavaju trljajući svoju glavu, bradu ili vrat od vas, to znači da hoće „da se povežu sa vama ili vas označe kao svoje vlasništvo“. Mačke u predelu vrata i brade ispuštaju feromon koji vole da osete u svom okruženju, pa ga prenose na ljude i nameštaj.
- Kada posmatrate mačku, nemojte obraćati pažnju samo na njene oči ili položaj glave, nego na celo njeno držanje. Ako je mačka prijateljski nastrojena i opuštena, takav će joj biti i stav, a ako je uplašena ili nervozna, verovatno će se šćućuriti ili nagnuti unazad – kaže veterinarka Kerolajn Vajld.
2) Zbog čega predu
Nije teško zaključiti da je predenje znak zadovoljstva i sreće. Mnoge studije su se bavile proučavanjem ovog oblika ponašanja i još uvek nije baš potpuno jasno zbog čega mačke predu i kako to rade. Poznato je da predenje izazivaju vibracije u oblasti grla i da mačke predu kad su zadovoljne i opuštene, ali i kada žele da umire same sebe.
- Mnoge mačke koje sam lečila bile su uplašene, ali su i dalje prele dok su bile na veterinarskom stolu, a to su radile i neke od bolesnih mačaka – kaže Vajldova.
- Smatra se da mačke tako luče endorfin, jer predu najčešće kad su srećne. Zbog toga je to dobro i kada žele da umire same sebe. Ako predu dok su povređene i u bolovima, moguće je da im to malo olakšava stanje – objašnjava Šon Makormak, drugi veterinar koji je za ovaj sajt tumačio ponašanje mačaka.
3) Čak i pokreti njihovih očiju imaju značenje
Kada mačke lagano trepću dok vas gledaju, to znači da su opuštene i spokojne. Sa druge strane, dok ljudi duži kontakt očima smatraju načinom za ojačavanje veze između dve osobe, životinje ga tumače kao znak agresije.
- Kada mačka trepće, ona pokušava da vam kaže da nije agresivna, jer na taj način prekida agresivno zurenje – objašnjava Vajldova.
Spori treptaji su jedan od najsuptilnijih neverbalnih znakova koje mačke daju očima.
- Ako širom otvorenih očiju gledaju u drugu mačku na svojoj teritoriji, dok su im zenice prilično široke, to znači da žele da joj poruče da treba da se skloni, dok su usporeni treptaji znak da je zadovoljna u vašem prisustvu – tvrdi Makormak.
4) Gnječe vas i tapkaju nogama zato što vas vole
Gnječenje, koje se u šali naziva i „mešenje hleba“, podrazumeva kratke pokrete prednjim nogama po nečemu što je mekano, a mačke ga vezuju za majku i vreme kad su bili mali.
- Mačići to rade dok ih majka doji kako bi stimulisali hormone sreće kao što su oksitocin i prolaktin i podstakli majku da proizvede još mleka – kaže Mekormak.
Ovo ponašanje se često nastavlja u odraslom dobu, jer pomaže mačkama da se umire i održe važne odnose.
5) Na ove znakove uznemirenosti ili straha treba da obratite mnogo pažnje
Ako je mačka zabrinuta, to može da bude indikator bolesti ili nečega drugog što je muči. Kada se ne osećaju dobro, one se neće ponašati kao inače.
- Ako mačka obično voli da se mazi, a to ne radi neko vreme, to može biti znak da se ne oseća dobro. Svako odstupanje od uobičajenog ponašanja signal je da nešto nije u redu. Ako je mačka uplašena ili je pod stresom, prvo će se sakriti, a to se često dešava kada se okruženje promeni ili kada se pojavi neko ko im nije poznat – objašnjava Makormak.
Osim toga, može im se dići dlaka na leđima i repu, čime žele da stvore iluziju da su veće nego što jesu, a to je često praćeno frktanjem ili siktanjem. Ovo je znak da su uplašene i da se osećaju ugroženo.
Važno je da obraćate pažnju i na pokrete ušiju mačke. Ako su im uši okrenute na stranu ili su povučene unazad, to je znak da su uplašene ili nervozne. Ako su pri tome i šćućurene, a oči su im širom otvorene i zenice velike, to je siguran pokazatelj ih je nadvladao veliki strah.
Vlasnici treba da nađu način da umire svoje ljubimce u ovoj situaciji jer veliki broj povreda kod mačaka nastaje kada su uplašene. Obezbedite im mesto na kom će se osećati sigurno kada se prestraše i na koje mogu da pobegnu i sakriju se dok ne prođe kriza.
6) Reći će vam kada su srećne
Osim kada predu, mačke vam pokazuju da su srećne i kada se igraju ili vam se umiljavaju. Trljaće se i o nameštaj, imaće dobar apetit i slobodno će se kretati u svim delovima kuće.
Ako se mačka trlja o vas, to je siguran znak da je srećna sa vama i da hoće da privuče vašu pažnju.
V. T.