Nije za svačije oči: Ova jeziva simulacija otkriva kako se umire na električnoj stolici

S. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Shutterstock

Prva električna stolica je napravljena 1888, a ideju je predstavio njujorški zubar Alfred Sautvik. Zamišljena je kao humaniji način pogubljenja od prethodnih, poput vešanja, dok se istorijski koristila u Sjedinjenim Državama i na Filipinima.

Jutjuber Zack D Films, poznat po kompjuterskim simulacijama, odlučio je da gledaocima pojasni kako ozloglašeni sistem funkcioniše.

Elektrode na glavi i nozi

Kako je objasnio, osuđenik se smešta u stolicu i vezuje pojasevima preko grudi, butina, potkolenica i ruku. Na prethodno obrijane glavu i nogu se pričvršćuju elektrode.

Elektroda na glavi je smeštena u metalnoj kapici ispod koje se stavlja sunđer navlažen vodom ili posebnim gelom (radi povećanja provodljivosti i sprečavanja sagorevanja kože). Isto se radi i sa elektrodom na nozi.

Na lice se stavlja maska, a osuđenik dobija i pelene. Zatim se oslobađa struja u serijama. Prva traje između 30 sekundi i minut, pod naponom do 2.000 volti. Nakon toga, lekar pregleda telo kako bi utvrdio smrt.

Ako je osuđenik živ, proces se nastavlja, prenosi Unilad.

Injekcija kao zamena

U toku izvršenja smrtne kazne nastaju brojne promene u organizmu. Elektrošokovi parališu mozak i nervni sistem, mišići se grče, a na kraju dolazi do prestanka rada srca.

Fizičke reakcije mogu da budu pena na ustima, jako crvenilo kože, izlučivanje fekalija. Može se dogoditi i da oteče koža, posebno glave, dok prisutni svedoci čuju glasan zvuk “prženja” i osećaju neprijatan miris.

Upotreba električne stolice je smanjena nakon uvođenja smrtonosne injekcije 1979. godine, koja je danas podrazumevana metoda u SAD, odnosno u jurisdikcijama koje dozvoljavaju smrtnu kaznu.

Od 2024, jedine države koje još imaju električnu stolicu kao rezervnu opciju jesu Alabama, Arkanzas, Florida, Kentaki, Luizijana, Južna Karolina i Tenesi.

(Telegraf.rs)