Žena se pomoću veštačke inteligencije dopisivala s pokojnom majkom: "Bilo je jezivo, ali kad ste očajni..."

S. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Nakon četiri godine je čula za "Projekat Decembar", sofisticirani AI program

Foto: Pixabay

Nakon smrti majke, Sirine Malas je očajnički tražila način da izleči tugu.

Nakon što je pobegla iz Sirije u Nemačku 2015. godine, rodila je ćerku Ištar i više od svega želela da je njena majka upozna. To se, nažalost, nije dogodilo.

“Ona je bila vodeća sila u mom životu. Naučila me kako da volim sebe. Umrla je iznenada, nakon otkazivanja bubrega, u 82. godini. Zaista sam želela da upozna unuku”, kazala je Sirine.

Ona ističe da je tuga bila nepodnošljiva.

“Tražite bilo kakav izlaz, jer te emocije guše, ubijaju... Želela sam tu poslednju priliku s njom”, dodala je sadašnja žiteljka Berlina.

Četiri godine kasnije, Sirine je čula za “Projekat Decembar”, tačnije AI softver koji je dizajniran da simulira razgovor s pokojnicima.

Zainteresovani korisnici popunjavaju formulare sa detaljnim informacijama o osobi koju su izgubili, uključujući njihov uzrast, citate, prenosi Sky News.

Četbot pokreće OpenAI GPT2 (veštačka inteligencija) koji generiše profil pokojnika na osnovu unetih podataka.

Model se upotpunjuje na osnovu velikog broja knjiga, članaka i tekstova sa globalne mreže. Na taj način, softver je u stanju da odgovara na pitanja korisnika.

Foto: Shutterstock.com

Sirine ističe da je iskustvo u pojedinim trenucima bilo “jezivo”.

“Ali, kad ste očajni sve prihvatate... U jednom trenutku, bilo je veoma stvarno. S druge strane, bilo je odgovora koje može da pruži bilo ko”, kazala je.

Četbot je, imitirajući pokojnu majku, upitao Sirine da li dobro jede, i govorio joj da je posmatra.

(Telegraf.rs)