Evo kako su drevna carstva ostavila trag na svim narodima sveta

Istraživači sa Univerziteta Oksford i kalifornijskog UCL istraživali su mešanja ljudi tako što su u genomima ispitanika tražili segmente DNK koji su razmenjivali genetske modifikacije. Ova tehnika ispostavila se neverovatno tačna

Na osnovu analize DNK naučnici prave detaljnu mapu koja pokazuje kada i kako su se mešali geni 95 različitih populacija širom Evrope, Afrike, Azije i Južne Amerike, odnosno kako su se odvijale migracije stanovništva na ovim kontinentima, uslovljene usponima i padovima velikih imperija, i pojavama kao što su kolonijalizam, mongolska imperija, arapska trgovina robljem, i kretanje evropskih trgovaca Putem svile.

Vreme kada je do mešanja došlo istaživači sa Univerziteta Oksford i kalifornijskog UCL i utvrđuju tako što u genomima ispitanika tražili segmente DNK koji su razmenjivali genetske informacije.

Ovom neverovatnom i zapanjujuće tačnom tehnikom koju su nazvali "svetski putnik" (globtroter) razotkrivaju tajne iz drevnih istorija različitih zemalja i dočaravaju jasniju sliku važnih istorijskih događaja tokom četiri protekla milenijuma.

- Mape daju neka vrlo iznenađujuća otkrića. Pa tako narod Kajlaš, izlovana grupa stanovništva u Pakistanu, veruje da su potomci armije Aleksandra Velikog, a naše mape to potvrđuju - kaže doktor Geret Helental sa Oksforda.

Većina genetskih zapažanja slaže se sa istorijskim događajima i dokazuje da su kretanja stanovništva uvek bila praćena i genetskim mešanjima.

DNK naroda Tu u savremenoj Kini ukazuje, na primer, da je oko 1200. godine došlo do mešanja Evropljana, nalik modernim Grcima, sa stanovnišvom kineskog tipa, za šta su verovatno zaslužni trgovci koji su putovali duž Puta svile.

Istorija govori da je hazarski narod iz Pakistana delimično potekao od mongolskih ratnika, a DNK to nedvosmisleno potvrđuje, kao i kod još šest populacija, od Turske do dalekog istoka, koje iz istog perioda nose dokaz prodora mongolskih gena.

Zanimljivo je i da ponekad osobe iz istog ili susednih regiona imaju gene iz iznenađujuće različitih izvora. U nekim područjima Pakistana, na primer, jedni kraj drugih postoje nasleđeni geni iz subsaharske Afrike, možda zahvaljujući arapskoj trgovini robljem, iz istočne Azije i iz drevne Evrope.

U principu, tehnika je veoma precizna i uglavnom potvrđuje istorijske podatke o važnim istorijskim događajima i migracijama stanovništva, koji su uvek bili praćeni i uzajamnim mešanjem.

Detaljniju interaktivnu mapu pogledajte OVDE.

(Telegraf.rs / Izvor: dailymail.co.uk)