ŠTA LI NAS ČEKA U 2014? Prošla godina među najtoplijim otkad Zemlja postoji! (FOTO) (VIDEO)
Prosečna svetska temperatura bila je 14.52 stepena Celzijusa, 41 milijardu dolara koštale su svet štete od vremenskih katastrofa, a devet od deset najtoplijih godina bilo je u 21. veku
NASA je objavila podatke i otkrila da je prošla godina bila četvrta najtoplija u istoriji, od vremena kada su počeli da se beleže vremenski podaci - 1880. godine.
Prosečna svetska temperatura bila je 14.52 stepena Celzijusa, skoro izjednačena sa 2003, ali je prethodna godina istisnula na peto mesto, saopštila je Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA).
Istovremeno, NASA, koja izračunava zapise na drugačiji način, zabeležila je da je prošla godina bila sedma najtoplija, s prosečnom temperaturom od 14,6 stepeni Celzijusa. Razlika kako dve agencije izračunavaju temperaturu na Arktiku i drugim udaljenim mestima zasniva se na razlikama koje su u stotinkama stepeni, navode naučnici. Obe agencije su izjavile da je 9 od 10 najtoplijih godina bilo u 21. veku.
Najtoplija godina je bila 2011, kažu u NOAA. Izveštaji su stigli u trenutku kad je hladni talas zahvatio istočnu obalu Sjedinjenih Američkih Država.
- Postoje vremena, kao ova danas, kad možemo da vidimo sneg čak i u svetu sa globalnim zagrevanjem - navodi Gavin Šmit, direktor NASA Instituta u Njujorku.
Dugoročni trendovi, koji su poslednjih godina prisutni širom sveta, pokazuju da je "prilično dramatčno zagrevanje" kreće još od 1960, sa manjim stopom zagrevanja tokom poslednjih desetak godina.
U poslednjih 50 godina prosečna svetska temperatura povećala se za 0,8 stepena Celzijusa, prema podacima NOAA. Za razliku od 2012. godine, najveće toplote i klimatske katastrofe zabeležene su u delovima centralne Azije, centralnoj Africi i Australiji, gde je zabeležen rekord po toploti. Samo na par mesta, uključujući i centalni deo SAD, bilo je hladnije nego prethodne godine.
Prošle godine svet je imao 41 milijardu dolara štete zbog vremenskih nepogoda, što je druga najveća cifra iza 2010. godine, saopštila je kompanija koja prati klimatske katastrofe.
Polovina najvećih vremenskih nepogoda prošle godine "harala" je Azijom i Pacifičkim regionom, uključujući i tajfun Haijan na Filipinima, koji je odneo 6.100 života i napravio štetu od 13 milijardi dolara.
Ostali troškovi uzrokovani vremenom uključuju i 22 milijardi dolara, kad su poplave zahvatile centralnu Evropu, 10 milijardi za štetu od tajfuna Fitov u Kini i Japanu, kao i 10 milijardi štete koje su izazvale suše širom Kine.
Obično je vremenski događaj pod nazivom "El Ninjo", kad se zagreva centralni Pacifik, odgovoran za povećanje toplih godina. Ali, u 2013. nije bilo "El Ninja".
- Sama činjenica da nije bilo ovog događaja, a bila je jedna od najtoplijih godina, govori o tome koliko je klima promenljiva - upozorava Andru Dresler, naučnik koji se bavi klimatskim promenama.
Pogledajte video:
(Telegraf.rs / Izvor:dailymail.co.uk)