NEUSPELA PREVARA: Titanik nije potonuo, evo šta se dogodilo... (FOTO)
Kako bi firma "Vajt Star" dobila novac od osiguranja, sestrinski brod Olimpik, trebalo je da isplovi umesto Titanika i u jednom trenutku potone. Brodova za spašavanje je trebalo biti dovoljno da se spasu svi putnici i članovi posade
Pisac Robin Gardiner (64) opisao je u svojoj knjizi teoriju zavere o Titaniku u kojoj ističe da je prikupio dokumente i fotografije koji dokazuju da su Titanik i njegov sestrinski brod Olimpik zamenjeni. On tvrdi kako na dnu Atlantika ne leži Titanik.
Najveći brod na svetu pre 100 godina je bio Titanik, a mnogi su govorili da ne može da potone. Ipak, 15. aprila 1912. godine dokazalo se suprotno - Titanik je udario u santu leda i potonuo, a život je izgubilo 1.517 ljudi.
Gardiner tvrdi da je prikupio dokumente i fotografije koje dokazuju njegovu tvrdnju i ističe da se sve poklapa i prema izjavama preživelih putnika s Titanika.
- Preživeli su opisali kuda su šetali palubom, ali na tom mestu, prema nacrtu broda, su trebalo da budu kabine. To je zato što se sve to nije dešavalo na Titaniku - rekao je Gardiner.
Pisac tvrdi da su detalji broda otkrili da su putnici plovili na na Olimpiku, a ne Titaniku. Motiv zamene leži u ekonomskim problemima, smatra Gardner.
Investitor J. P. Morganom, čelnik kompanije "Vajt Star Lajn" je navodno bio "do grla" u problemima zbog novca. Na njega je vršen pritisak da kompanija finansira popravku Olimpika, koji je bio oštećen u sudaru sa drugim brodom.
Troškove obnove oštećenog Olimpika nisu osiguravajuće kompanije nisu htele da pokriju. Morgan je, prema saznanjima Gardnera, kako bi se spasio od krize i onde započeo novi život, hteo da preveze u SAD i poluge vredne oko osam miliona funti.
Kako bi firma "Vajt Star" dobila novac od osiguranja, Olimpik je trebalo da isplovi umesto Titanika i u jednom trenutku trebalo je da potone. Brodova za spašavanje je trebalo biti dovoljno da se spasu svi putnici i članovi posade. Isplanirano je i da u blizini budu drugi brodovi, koji bi im priskočili u pomoć.
Ipak, plan se izjalovio...
- Mnogi putnici Titanika su opisali i kako su u trenutku dok je brod udario u ledenjak osetili podrhtavanje. Da je brod te veličine udario brzinom od 22 čvora u ledenjak, sve bi se treslo i svi koji su bili na brodu bi sigurno pali, jer je silina udarca trebalo da bude puno jača - kaže oksfordski pisac.
Kompanija koja je vlasnik broda planirala je manji sudar i evakuaciju putnika pomoću čamaca za spašavanje i brodova koji su bili u blizini, ali plan nisu uspeli da ostvare.
Titanik do kraja svoje "karijere" plovio kao Olimpik da se ne bi otkrila prevara, tvrdi pisac.
Ako se zapitate kako je moguće da se pomešaju dva broda, pisac odgovara da su Olimpik i Titanika sestrinski brodovi i da su razlike među njima bile veoma male.
Celu priču koja će "zauvek promeniti istoriju", Gardner će predstaviti u dokumentarcu na kom radi.
(Telegraf.rs / Izvor: Dnevno.rs)