Ogromna radijacija - posledica pada meteora u Rusiji

Eksplozija meteora prilikom ulaska u atmosferu iznad Čeljabinska, koja se dogodila prošlog februara, bila je ravna eksploziji oko 500 kilotona TNT, što je 30 puta jače od nuklearne bombe koja je bačena na Hirošimu

Asteroid koji je zaparao nebo nad centralnom Rusijom prošlog februara, povredivši više od 1.200 ljudi, imao je daleko veće posledice nego što su naučnici prvobitno zaključili, ističu istraživači u tri studije koje su u sredu objavljene u časopisima Nature i Science.

Udarni valovi od eksplozije meteora, koja se dogodila 15. februara, 30 kilometara iznad gusto naseljenog ruskog grada Čeljabinsk, bili su dovoljno jaki da obore ljude na pod, objašnjavaju stručnjaci, dodajući da je užarena lopta bila je 30 puta svetlija od Sunca i ispuštala dovoljno ultraljubičaste radijacije da izazove instant opekotine.

Eksplozija iznad Čeljabinska bila je ravna eksploziji oko 500 kilotona TNT, što je 30 puta jače od nuklearne bombe koja je bačena na Hirošimu.

Prema novim analizama, obavljenim na osnovu stotine video snimaka, asteroid je ušao u Zemljinu atmosferu brzinom od 19 kilometara u sekundi, tj. nešto brže nego što su pokazivala ranija merenja.

Timovi stručnjaka analizirali su fragmente prikupljene sa zemlje i ustanovili da je pre nego što se obrušio na zemlju asteroid leteo relativno kratko, oko 1,2 miliona godina.

Naučnici veruju da je meteorit nekada bio deo većeg objekta s kog je otkinut usled dejstva zemljine gravitacije tokom nekog od prethodnih preleta.

(Telegraf.rs / Tanjug)