KAO KIŠA: Dijamanti padaju na Saturnu i Jupiteru
Svetlosne oluje pretvaraju metan u čađ, odnosno karbon, koji tokom pada postaje sve čvršći, pretvarajući se u komade grafita, a potom u dijamante
Dijamanti, dovoljno veliki da okite sve zvezde na holivudskom "crvenom tepihu", padaju kao kiša na Saturnu i Jupiteru, veruju američki naučnici. Novi podaci o atmosferi ovih planeta ukazuju da oko gasnih giganata Saturna i Jupitera karbona ima u izobilju, i to u njegovoj zaslepljujućoj formi kristala, preneo je Bi-Bi-Si (BBC).
Svetlosne oluje pretvaraju metan u čađ, odnosno karbon, koji tokom pada postaje sve čvršći, pretvarajući se u komade grafita, a potom u dijamante. Ovaj "kameni grad", kad padne na površinu planete, na kraju se ponovo otopi, tvrde američki naučnici koji su do tog zaključka došli na osnovu najnovijih proračuna, a predstavili su ih na nedavnoj godišnjoj konferenciji o astronomiji.
- Ljudi me pitaju: Na osnovu čega to možeš da kažeš? Sve se svodi na hemiju. I, mislimo da smo prilično sigurni, kaže dr Kevin Bejnis sa Univerziteta u Viskonsinu.
Najveći od tih dijamanata, veruju američki naučnici, ima prečnik oko jednog centimetra.
- Dovoljno je velik da ga stavite na prsten, samo što, naravno, nije izbrušen - kaže Bejnis. Ovaj naučnik, koji radi i u jednoj od Nasinih laboratorija, primećuje da je reč o dijamantu veličine na koju bi "i Elizabet Tejlor bila ponosna".
(Telegraf.rs / Tanjug)