URNEBESNO: TOP 10 najvećih prevara koje su obeležile početak 20. veka! (FOTO)
Neke prevare su toliko dobro izvedene, a njihovi akteri toliko uverljivi da će ostati zabeleženi u istoriji. Telegraf vam predstavlja najveće obmane u periodu od 1900. do 1929. godine
Prevare i prevarante svi mrze. Zapravo, svi oni koji su prevareni, dok mnoge prevarante ostatak "fenstva" doživljava kao urbane heroje i dovitljivce s kojima bi se često rado menjali. Postoje prevare koje su zbog svoje inventivnosti ostale zabeležene u istoriji zajedno s njihovim protogonistima. Predstavljamo vam neke od najboljih prevara između 1900. do 1929. godine.
10. VORČESTERSKA AVIONSKA PREVARA
Avioni su bili retkost, a piloti veoma uvažavani. Uraditi intervju sa nekim od njih predstavljalo je pravu novinarsku ekskluzivu. U želji za slavom mnogi su se lažno predstavljali i pričali o uspešnim letovima.
Jedan od njih Valas Tilinghast, koji je bio potpredsednik fabrike u Masačusetsu i pilot. Decembra 1909. godine lokalne novine objavile su da je Tilinghast napravio najmoderniju letelicu ikada, koja dostiže brzinu od 195 kilometara na čas i može da ponese 3 putnika. Do tad, najveće dostignuće postigla su braća Rajt 1903. godine i Lui Blero koji je preleteo Lamanš 1909. godine.
Krajem 1909. godine nekoliko novina u SAD prenelo je vest da je Tilinghast uspeo da podigne avion i da je uprkos problemu sa motorom, koji je navodno rešio na 4000 metara, sleteo bezbedno.
Novinari su želeli da vide jedinstveni jednokrilac, ali on je odbio da otkrije bilo kakve dokaze ili detalje leta, pravdajući se da se plaši da će mu neko ukrasti ideju. Na kraju je pristao da pokaže svoju letelicu u februaru 1910.
Februar je došao i prošao, a letelicu niko nikad nije video. Iako Tilinghast nikad nije priznao svoju prevaru, direktor Aero kluba Nove Engleske čitav poduhvat nazvao je fijaskom i istakao da Tilinghast nikad nije seo u avion, a kamoli leteo njime.
9. KAPETAN OD KEPENIKA (1906. godine)
Džoan Lovel imala je detinjstvo kakvo se samo poželeti može, pošto je od prve do sedamnaeste godine živela u inostranstvu i krstarila morima sa svojim ocem. Njen život bio je prepun avantura: jednom je harpunom uhvatila kita, često je igrala poker u skidanje sa posadom broda, a preplivavala je i do obala Australije noseći tri mačeta na svojim leđima.
Sve avanture zabeležene su u njenoj autobiografiji "Kolevka dubina" za koje je dobila 50.000 dolara.
Knjiga je naišla na pozitivne komentare, ali je bilo i onih koji nisu verovali u ovu neverovatnu priču.
Ispostavilo se da je u stvari odrasla na Berkliju u Kaliforniji i nekoliko puta bila na moru, ali samo na kratkim odmorima.
Lovel je uvek tvrdila da je knjiga 80 odsto originalna, a da je dozvolila sebi umetničku slobodu, jer bi u suprotnom knjiga bila dosadna.
(M. R.)