Dečaka (4) sa džinovskim tumorom američka porodica spasila sa Haitija!

Dečakova majka je neposredno nakon stravičnog zemljotresa 2010. godine otkrila malu izraslinu u njegovim ustima, ali pošto je i u normalnim okolnostima zdravstveni sistem na Haitiju katastrofalan, a posle zemljotresa bio je neuporedivo gori, šanse za pomoć dečaku bile su veoma male

Džon Vesli Franko (4) sa Haitija imao je sreću u nesreći da zahvaljujući ljudima dobre volje i brojnim donacijama uspe da se izbori sa opakim tumorom, koji je zahvatio veći deo njegovog lica i usne duplje. Sada je dobro i oporavlja se u SAD, u porodici Redklif, koja ga je prihvatila kao najrođenijeg.

Naime, dečak je rođen u selu blizu glavnog grada Haitija Port o Prensa. Džonova majka je malo posle stravičnog zemljotresa 2010. godine otkrila malu izraslinu u njegovim ustima. Njeni poznanici kažu da je bila uporna i pokušavala da svom sinu obezbedi odgovarajuću medicinsku negu. Nažalost, čak i u normalnom vremenu, zdravstveni sistem na Haitiju je loš, a posle zemljotresa bio je neuporedivo gori, pa su šanse za pomoć bile vrlo male. Ona i njen suprug odveli su Džona u Dominikansku Republiku kod tamošnjeg doktora, međutim ni on nije mogao da pomogne.

Vremenom je izraslina rasla i dostigla veličinu teniske loptice. Bilo je očigledno da je bio tumor i iako nije bio kancerogen, bio je veoma agresivan.

S obzirom na to da je rastao na dečakovom licu, vremenom ga je potpuno deformisao, uticao na mogućnost gutanja i žvakanja, čak mu je otežavao disanje, jer je jedan veliki deo bio u njegovim ustima.

Penzionisana medicinska sestra Rebeka Gent, koja je radila 15 godina sa specijalistima za kraniofacijalna stanja, odnosno anomalije na licu, saznala je za dečaka preko jedne od humanitarnih organizacija, za koju je znala da pomaže narodu Haitija.

Odmah po saznanju kontaktirala je lekare, za koje je znala da su radili na sličnim slučajevima. Oni nisu želeli da ostave dečaka u tom stanju, jer je bilo malo verovatno da će dečak preživeti ukoliko ne dobije odgovarajući tretman u Sjedinjenim Američkim Državama.

- Na Haitiju je to bila smrtna kazna. Ovo je bila njegova poslednja šansa za život - rekla je Gentova.

Dečaku je bio potreban smeštaj za vreme trajanja lečenja u Americi, jer nije bilo načina da ga njegovi roditelji plate.

Ejmi Redklif videla je na drušvenoj mreži Fejsbuk priču od ovom dečaku na stranici sestre Gent, i ponudila se da smesti dečaka u svoj dom.

Redklifova (33), majka četvorice dečaka, i njen suprug Tim (36) nikada nisu upoznali Gentovu i znali su da će biti finansijski napor imati još jednog člana u kući, ali su ipak želeli da pomognu. Porodica je imala saosećanja jer se njihov najstariji sin Ejdan (10) dugo lečio od leukemije.

Međutim, neposredno pred put Džonu se stanje rapidno pogoršavalo, tumor je dostigao veličinu grejpfruta, "prelivao" se preko usana i počeo da smrdi na trulo meso. Majka je danima pokušavala da ga hrani na slamčicu, ali je on konstantno bio dehidriran i neuhranjen.

Kada je poleteo za Ohajo, dečak je bio veoma iscrpljen i jedva je izdražao put. Bilo je potrebno deset dana da bi se dečakovo stanje stabilizovalo i da bi lekari sproveli sve potrebne analize pred operaciju. Doktori su pokušali da smanje tumor hemoterapijom, međutim plan nije uspeo. Mališan je napokon podvrgnut operaciji, koja je trajala 12 sati. Njemu je urađena rekonstrukcija obraza, očne duplje i dela vilice, koju su nadogradili delom rebara.

Dečak se uspešno oporavlja u svom američkom domu. Njegova privremena porodica pružala mu je svu potrebnu negu, a "braća" su mu najbolji drugari.

Međutim, lekari smatraju da će tumor ponovo rasti, ali su rekli da će naredne operacije biti neuporedivo lakše po mališana.

- Džon je sada dobro, igra se i lepo se slaže sa dečacima kao da su rođena braća. Počela sam da ga gledam kao sina - rekla je Ejmi Redklif.

(M. R. / Izvor: journalgazette.net)