NEVINO POGUBLJENI: Posle smrti dokazano da nisu bili krivi!

Samo u Teksasu je u poslednjih 20 godina država likvidirala 25 nevinih ljudi, a pretpostavlja se da ih ima mnogo više širom Amerike i ostatka sveta. Neki od njih nisu ubijeni, ali su zato proveli i do 27 godina u zatvoru nedužni

Smrt je među najvećim ljudskim strahovima i verovatno glavni iskonski, koji dominira svim kulturama koje je čovek napravio u poslednjih nekoliko hiljada godina.

Zamislite, onda, da se nađete u situaciji da morate da umrete zato što vas je sud osudio za zločin koji niste počinili.

Po statistikama, u periodu od 1976. do 2012. godine, u Americi je pogubljeno 1.226 ljudi, dok je 130 oslobođeno iz "reda za egzekuciju" posle višegodišnjih robija koju je pratila trauma čekanja na smrt. Tačan broj nevino pogubljenih nikada neće biti utvrđen, niti je to moguće, pošto sudovi nemaju običaj da obnavljaju procese za već pogubljene osuđenike.

Međutim, za neke je, ipak, dokazana nevinost, ili barem ozbiljna sumnja u krivicu. Takvih 39 više nije među živima, a pretpostavlja se da ih ima još toliko.

Samo u Teksasu - saveznoj državi poznatoj po smrtnoj kazni - veruje se da je za 20 godina ubijeno 25 nevinih ljudi, što je više od jednog godišnje.

Svojevrsni simbol borbe za ukidanje smrtne kazne je Troj Dejvis, koji je 20 godina čekao na izvršenje smrtne kazne zbog ubistva policajca 1989. godine. Preko 650.000 ljudi potpisalo je peticiju za njegovo pomilovanje, a podržali su ga i bivši američki predsednik Karter, papa Benedikt XVI i Amnesti internešnl.

Sedam od devet svedoka protiv njega su povukli svoj iskaz, ali ni to nije pomoglo. Nije pomoglo ni to što su se pojavili svedoci koji su tvrdili da je druga osoba priznala ubistvo.

Karlos de Luna je još jedan primer. On je osuđen zbog brutalnog ubistva radnika na lokalnoj pumpi 1983. godine, i pogubljen je 1989. Profesor Univerziteta Kolumbija Dž. Libman je sa grupom studenata dokazao da je nedužan. Osuđen je zato što su ga pomešali sa njegovim prijateljem, pravim ubicom, sa kojim je bio gotovo identičan u liku.

Poslednji slučaj koji ćemo navesti je Majkl Entoni Grin, koji je u zatvoru u Hjustonu proveo 27 godina, nakon što je 1983. osuđen na 75 za silovanje koje nije počinio, zato što tada nije postojala DNK analiza.

(Telegraf.rs)