SMAK SVETA OD PRE 100 GODINA: Kako je Zemlja preživela Halejevu kometu 1910.
Iščekivanje spektakularnog događaja na nebu te godine pretvorilo se u zabrinutost kada je neko izračunao da će Zemlja proći kroz 25 miliona kilometara dugačak rep komete, a stvari su se pogoršale kada je u njemu pomoću spektroskopije otkriven otrovni cijanogen
Komete su oduvek bile tumačene kao vesnici katastrofa. Tako je bilo i 1910. kada je Halejeva kometa prošla u blizini Zemlje na svojoj 76-godišnjoj orbiti.
Iščekivanje spektakularnog događaja na nebu se pretvorilo u zabrinutost kada je neko izračunao da će Zemlja proći kroz 25 miliona kilometara dugačak rep komete, a stvari su se pogoršale kada je u njemu pomoću spektroskopije - tehnike u kojoj se svetlost analizira da bi se saznao sastav nebeskih tela - otkriven otrovni cijanogen.
Čak je i poslovično ozbiljni "Njujork tajms" tada objavio da francuski astronom Kamil Flamarion veruje da će cijanogen prožeti atmosferu i ugasiti sav život na planeti.
Panika je rasla u nedeljama koje su prethodile ovom događaju, zakazanom za 19. maj. Šarlatani su prodavali pilule koje su navodno trebale da štite od otrova, crkve su održavale celodnevne mise, a oni koji su predviđali smak sveta pisali su da će kometa izazvati ogromne plime koje će preliti Pacifik u Atlantik.
Tada se, uprkos svemu, desilo nešto neočekivano: svanulo je jutro 20. maja i smak sveta se nije dogodio. Niti su se okeani ispraznili, niti su se otrovali.
Jedino je 16-godišnja Ejmi Hopkins poginula tako što je pala sa krova dok je sa prijateljima gledala prelet komete.
(Telegraf.rs / Guardian.co.uk)