Porodica mučila pa ubila ćerku - bila sa momkom iz niže kaste (VIDEO)
Mladi par je porodica devojke vezala, prebijala metalnim cevima i ubila strujom "kako bi se zaštitila čast porodice". Oko 900 ovakvih ubistava počini se svake godine u severnim indijskim državama Harjani, Pandžabu i Utar Pradešu, a policija i političari okreću glavu
Pet članova jedne porodice u Indiji je danas osuđeno na smrt zbog mučenja i brutalnog ubistva mladog para radi takozvanog "ubistva zbog časti" pre dve godine.
Roditelji, ujak, ujna i brat 19-godišnje devojke Aše, ubijene zajedno sa njenim momkom Jogešom 2010, osuđeni su na smrt vešanjem od suda u Delhiju.
U Indiji je u poslednje vreme zabeleženo povećanje broja takvih ubistava, obično mladih parova koji se žene van svojih kasta ili protive željama svojih rođaka, pa ih ubijaju kako bi se zaštitila, kako se to doživljava u indijskom društvu, reputacija i ponos porodice.
U izveštaju policije se navodi da je mladi par bio vezan, prebijan metalnim cevima i ubijen strujom, objavili su lokalni mediji.
- Medicinskim nalazom je utvrđeno da su dvoje mladih umrli zbog termoelektričnih šokova izazvanih ponovljenim strujnim udarima - objavio je list "Indijen ekspres".
Javni tužilac P. K. Verma je rekao agenciji AFP da je svih pet lica osuđeno na smrt vešanjem jer je "bez sumnje dokazano da su mučili i ubili momka i devojku samo zato što su se voleli i hteli da se uzmu".
Osuđena porodica može da se žali na presudu.
Prošle godine Vrhovni sud Indije je objavio da smrtne presude treba da se izriču onima koji su krivi za "ubistva zbog časti", nazivajući to delo varvarskom "kletvom" nacije.
U Indiji su dozvoljene smrtne presude samo za najekstremnije zločine.
Nema zvaničnih podataka o broju "ubistava zbog časti", ali u jednoj studiji objavljenoj 2010. navodi se da se oko 900 počini svake godine u severnim državama Harjani, Pandžabu i Utar Pradešu.
Međutim, mnogi takvi slučajevi nisu ni prijavljeni vlastima, jer policija i političari u tim zajednicama okreću glavu od nečega što se doživljava kao prihvatljiva forma tradicionalne pravde porodica koje žele da sačuvaju svoju čast.
(Izvor: Tanjug)