DANAS SU NAM DECA ISKRIVLJENA: Ali evo kako je izgledao čas fizičkog kad smo bili u SFRJ (FOTO)
Lokacija: 7. gimnazija, Maribor, Ljudska Republika Slovenija. Datum: 12. mart 1957. godine. Šta nam ova fotografija govori? Govori nam kakav je značaj nekada naša država (jer Slovenija je bila deo SFRJ kao i mi) pridavala školskom telesnom vaspitanju, a samim tim i budućnosti čitavog društva
Samo starije generacije današnjih Srba pamte vreme kada je telesno vaspitanje u školama bilo tretirano kao pravi pravcati predmet, i kada mu je bilo pristupano sa velikom ozbiljnošću. Dakako, pričamo o generacijama koje su stasavale prvih decenija nakon Drugog svetskog rata, tokom ranog perioda Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Socijalizam kao sistem polazi uvek od pitanja šta je dobro za društvo u celini, i pokušava da eliminiše sve pojave koje su asocijalne a posebno one koje su antisocijalne. Ponekad je to dobro, a ponekad nije, posebno ne onda kada se vlastodršci zanesu u samouverenosti u svoju vaskoliku "mudrost".
Akcenat koji se stavljao na telesno vaspitanje kao stvar od opštedruštvene koristi svakako je bio pozitivan. U zdravom telu — zdrav duh. A nema zdravog društva bez zdravog duha njegovih pripadnika, niti ga ima bez telesno zdravih ljudi.
Upravo je ta ozbiljnost kojom se pristupalo časovima fizičkog u Titovoj Jugoslaviji vidljiva na ovoj slici koja je 12. marta 1957. godine nastala u 7. gimnaziji u Mariboru, u Ljudskoj (Narodnoj) Republici Sloveniji.
Ljudsko telo, fizička aktivnost, rad, zdravlje: to su stvari koje su se nekada slavile. Nije to samo bilo u socijalizmu; ako pogledamo sokolski pokret tokom Kraljevine Srbije i posebno Kraljevine Jugoslavije, videćemo istu tendenciju.
(Doduše, tokom monarhijske faze razvoja naše države nije postojao sistemski pristup telesnom vaspitanju niti obrazovanju uopšte, već se sve više dešavalo stihijski i bazirano na ličnoj inicijativi. Dovoljno je samo pogledati podatak da je prema popisu iz 1931. godine bilo pismeno 51,5% stanovništva, a u pretkumanovskoj severnoj Srbiji 44,91 odsto.)
Danas je sve to izgubljeno. Deca se krive u "školskim klupama", a časovi fizičkog vaspitanja se tretiraju kao duža varijanta velikog odmora, kao da tih četrdeset pet minuta treba potrošiti na relaksaciju mozga i zezanje. Mnogi uopšte i ne pohađaju časove fizičkog.
Nije ni čudo što smo na dnu evropske lestvice što se zdravlja tiče. Niti je čudo što nam je društvo u celini u stanju u kakvom je.
(Telegraf.rs)