Otišla je u manastir da ne bi morala da se uda. Sada je rok zvezda, budistička monahinja i NOVA MAJKA TEREZA (FOTO) (VIDEO)
Drolma (45) rođena je u Nepalu kao ćerka tibetanskih azilanata. Njeno uzdizanje od tinejdžerke monahinje do međunarodne zvezde sa 12 albuma pop muzike priča je poput bajke
Ani Čojing Drolma je netipična budistička monahinja - ona je međunarodna muzička zvezda, filantrop i ličnost koja ruši tabue.
Kodo Nišimura je budistički monah, a ceo život provodi sa seksi ženama i pipa ih samo po licu (FOTO)
Drolma (45) rođena je u Nepalu kao ćerka tibetanskih azilanata. Njeno uzdizanje od tinejdžerke monahinje do međunarodne zvezde sa 12 albuma pop muzike priča je poput bajke. Njen filantropski rad i uloga prvog nepalskog UNICEF ambasadora doveli su do toga da je mnogi porede sa Majkom Terezom.
Neudata i bez dece Čojing Drolma ("Ani" je monaška titula), koja u svojoj odeždi boje šafrana vozi automobil ulicama Katmandua i na radiju sluša svoje pesme, prkosi svim stereotipnim očekivanjima od jedne žene u Nepalu.
- Ja sam najrevolucionarnija osoba koje mogu da se setim u svom socijalnom okruženju - Drolma je rekla za CNN. Ona uopšte ne preteruje.
Njena priča počinje kada je trpela nasilje u porodici. Njen otac je tukao nju i majku.
- Danas to vidim kao bolest od koje je on patio. Ali tada smo svi patili zbog toga - rekla je ona.
Sa deset godina puna straha i besa rešila je da postane budistička monahinja. Budući da se u Nepalu 37 odsto devojčica uda pre 18. godine, Čojing nije želela da je primoraju na udaju, a monahinje u Nepalu ne smeju da se udaju i da imaju decu.
- Mislila sam da ako odrastem i udam se, taj čovek će me isto tretirati. Nasilje u porodici je veliki problem u našem društvu - rekla je ona.
Roditelji su se složili sa njenom odlukom jer je kuluturno verovanje u Nepalu da će monasi i monahinje živeti na pozitivniji način. Tri godine kasnije lokalni manastir ju je primio. Bez premišljanja, odrekla se kose, svakodnevne odeće i imena koje je dobila po rođenju Dolma Tsekid. Za život u manastiru Nagi Gompa kaže da je "raj".
- Celo okruženje je bilo divno. Svi su bili ljubazni, niko me nije tukao, terao da čistim - kaže ona.
Manastir Nagi Gompa često posećuju stranci u potrazi za duhovnim prosvetljenjem. Tamo ju je kada je imala 22 godine upoznao američki producent Stiv Tibets koji ju je snimio kako peva budističke pesme.
- U njenom pevanju postoji neka osobina koja seče pravo do srži onoga što znači biti čovek. Taj kvalitet, taj tonalitet idu pravo do srca - rekao je producent, koji je uz njenu pesmu dodao i gitaru i predložio joj da snime pesmu zajedno. Ona je pristala i tako je u saradnji sa producentima koji su radili sa "Pink Flojdom" nastao njen prvi album "Cho". Iako potiče iz zemlje u kojoj je praktično nemoguće dobiti vizu, ona je dobila dozvolu da ide na turneju u SAD. Kako je ispričala za CNN ta turneja ju je inspirisala naročito kada je shvatila kako su žene u SAD obrazovane i slobodne.
Ona je izdavala album za albumom i održavala koncerte širom sveta. Nastupila je i u Tibetu pred čak 20.000 ljudi. Među njenim obožavaocima je i čuvena Tina Tarner.
Kada se vratila u Nepal, kupila je kompjuter, uvela internet konekciju u manastir i otvorila račun u banci. Zahvaljujući zaradi ona je osnovala fondaciju za pomoć siromašnim monasima i monahinjama, zatim je otvorila i školu za siromašne devojčice monahinje gde mogu da uče matematiku, engleski jezik, razne nauke i računarstvo, predmete koji će im značiti u karijeri. Škola je pomogla devojčicama da odluče čime žele da se bave, kako da prežive u savremenom svetu, neke su prestale da žive kao monahinje.
Drolma je iskoristila svoju poziciju da pomogne drugima koji nisu imali sreće kao ona. Osnovala je i fondaciju za medicinsku pomoć siromašnima i uspešno lobirala kod nepalske vlade da siromašnim pacijentima sa bolestima bubrega omogući besplatnu dijalizu.
- Izgubila sam majku zbog bolesti bubrega. Dva puta sam je odvela u Indiju na lečenje, ali nisam mogla da je održim u životu - rekla je ona.
Kao prvi nacionalni nepalski ambasador UNICEF-a ima ulogu u zaštiti mladih Nepalaca od nasilja.
Drolma je 2011. godine pokazala spremnost da se suprotstavi vladi kada je ponudila azil 21-godišnjoj monahinji koja je bila žrtva grupnog silovanja i zbog toga izbačena iz religijske zajednice.
- Ona je ljudsko biće kao i svi drugi. Ovo je moglo da se desi bilo kome. Moglo je da se desi meni, mojoj sestri. Najvažnije je tretirati je kao ljudsko biće, a ona kasnije neka sama razmotri da li je još uvek monahinja ili ne - rekla je ona tada.
Nju su često kritikovali u konzervativnom Nepalu jer se pojavljivala u zapadnjačkim magazinima kao što su "Marie Claire", zatim zbog ljubavi prema indijskim filmovima i najviše zbog karijere svetske pop zvezde, što su sve smatrali neprikladnim za jednu monahinju.
- Kao monahinja, trebalo bi da živim u ograničenjima. Monahinje ne smeju da rade ovo, da idu tamo, da kažu to. Oni misle i da monahinje ne smeju da pevaju. Ipak, ja sam neko ko je izašao izvan tih granica i učinio sve da šokira ljude. Ja ne pevam tragične ljubavne pesme, one su sve značajne ode spiritualnosti - rekla je Drolma.
Ona kaže da se nimalo ne kaje zbog svojih izbora. U patrijarhalnom okruženju ona je samostalna, ima svoj stan, svoj automobil i uspešnu karijeru.
- Da, propustila sam da imam komplikovani bračni život. Ali neke udate žene se kaju što nisu u mogućnosti da negde odu ili da nešto kažu. Ja u potpunosti uživam u svojoj slobodi. Zahvalna sam i za svoje detinjstvo i za svog oca. Sve je to bilo prerušeni blagoslov - rekla je monahinja.
(Telegraf.rs)