PRONAĐEN "NOVI STOUNHENDŽ": Napravljen je pre 2000 godina za misteriozne rituale, a ovi snimci su prvi dokaz za to (FOTO)

Zemljani radovi, koji su arheolozi nazivali "geoglifi", verovatno potiču iz nulte godine

Na stotine drvenih zemljanih radova, koji podsećaju na one od kojih je Stounhenž napravljen, izgrađeno je u amazonskim prašumama, otkrili su naučnici nakon leta drona iznad ovog područja.

DA SE NAJEŽIŠ: 67 amazonskih plemena pojma nemaju da ljudi postoje van njihove džungle (VIDEO)

Otkrića dokazuju po prvi put da su praistorijski doseljenici u Brazilu očistili velike šumovite predele kako bi napravili veliki prostor za kućišta. To bi značilo da je "netaknuta" prašuma relativno novo otkriće.

U odbačenim kućištima, u državi Akre u zapadnom brazilskom delu Amazona, vekovima su zbog šuma bili skriveni, ali je modernom sečom dozvoljeno da njih 450 izađe iz rastinja. Otkrili su ih naučnici iz Brazila i Ujedinjenog Kraljevstva kada su pustili dronove iznad ove oblasti.

Zemljani radovi, koji su arheolozi nazivali "geoglifi", verovatno potiču iz nulte godine, piše britanski Telegraf.

Iako je funkcija lokacija nepoznata, naučnica Dženifer Vatling, rekla je da liči na one iz perioda neolita kao što je Stounhendž u Viltširu.

- Verovatno su se geoglifi koristili za slične funkcije kao u neolitu - rekla je Vatlingova.

Iako je Stounhendž 2.500 godina stariji od geoglifa u Brazilu, oni verovatno predstavljaju sličan period u društvenom razvoju.

Malo je verovatno da predstavlja granicu sela, jer su arheolozi pronašli veoma malo artefakta tokom iskopavanja. Smatra se da su kućišta koristili sporadično, možda za ritualna okupljanja, jer nemaju odbrambene funkcije.

(Telegraf.rs)