OVAJ MOMAK ĆE BITI KRALJ FRANCUSKE: Luj Alfons je vojvoda Anžuja za kim uzdišu sve evropske žene (FOTO)
Premda šanse da Luj Alfons de Borbon-Segovija istinski sedne na presto Francuske nisu velike, one i dalje postoje. Prvo bi ova zemlja morala da obnovi monarhiju, a da onda legitimistička frakcija pobedi orleanističku i instalira na tronu svog kandidata: njega
Luj Alfons je rođen u Madridu, u Kraljevini Španiji, 25. aprila 1974. godine kao drugi sin Alfonsa de Borbon-Segovije, vojvode Anžuja i Kadiza, i dona Marije del Karmen Martinez-Bordiu i Franko, unuke španskog kaudilja Fransiska Franka. Stoga on pripada španskoj grani francuskog kraljevskog doma Burbona kao potomak Filipa, unuka Luja XIV, koji je na presto Španije zaseo početkom XVIII veka kao Filip V. Praunuk je španskog kralja Alfonso XIII, a trenutni kralj Filip VI mu je drugorođak. Međutim, zbog političkih igri i niza abdikacija, upravo je Luj Alfons najstariji muški potomak svih navedenih istorijskih kraljeva, a ne Filip VI kao što bi mnogi pomislili.
Alfonso, otac Luj Alfonsa, u očima je legitimističke frakcije francuskih rojalista (jedna od dve, druga su orleanisti) bio dofen Francuske (dofen je tradicionalna titula koju nosi francuski prestolonaslednik i doslovno znači "delfin") dok je njegov otac Haime, vojvoda Segovije i drugi sin španskog kralja Alfonsa XIII, bio nekrunisani kralj pod imenom Anri VI.
(Ko su legitimisti? U pitanju su rojalisti koji negiraju legalnost i legitimnost Julske revolucije 1830. godine kojom je Šarl X svrgnut s prestola a na njega postavljen Luj Filip I iz bočne burbonske kuće Orlean. Oni smatraju da kralj Francuske mora biti određen u skladu sa tradicionalnim pravilima nasleđivanja koji su bazirani na salijskom pravu. Kada je direktna linija Šarla X izumrla 1883. godine smrću Anrija, vojvode Šambora, najstariji muški potomak Iga Kapeta - kralja Francuske iz X veka, pretka svih potonjih vladara ove zemlje - i naslednik po tradicionalnim pravilima postao je Huan, grof Montisona, najstariji muški potomak Luja XIV kroz svog unuka, kralja Filipa V od Španije. Ovaj Filip se doduše odrekao pretenzija na francuski presto, ali legitimisti to odbacuju jer tako nešto nije bilo pravno moguće tokom Starog režima.)
Kada je Haime preminuo 20. marta 1975. godine Alfonso de Borbon-Segovija je preuzeo titulu vojvode Anžuja i postao automatski u legitimističkim očima kralj Alfons II; njegov najstariji sin Fransisko je pak postao po automatizmu novi dofen Francuske. Luj Alfons, o kome je danas reč, od oca je 1981. godine dobio titulu vojvode Turena.
To se promenilo 1984. kada je 7. februara dofen Fransisko poginuo u saobraćajnoj nesreći u kojoj je Alfons II, koji je vozio automobil, teško povređen a Luj Alfons lakše. Od tog trenutka Luj Alfons međutim postaje dofen Francuske, prestolonaslednik, a otac mu pridodaje i tradicionalnu titulu vojvode Burbona.
Alfons II je poginuo na skijanju u Koloradu 30. januara 1989. godine nakon čega su Luja Alfonsa francuski legitimisti prihvatili za starešinu francuske grane kuće Burbon. On je zatim preuzeo titulu vojvode Anžuja i postao glavni pretendent na francuski tron kao Luj XX.
Luj Alfons je studirao ekonomiju i nekoliko godina radio za madridski ogranak "BNP Paribasa". 2004. godine oženio se Marijom Margaritom Vargas Santanelom, ćerkom venecuelanskog preduzetnika i filantropa Viktora Vargasa.
Iako je ovo morganatski brak (onaj u koji stupaju pripadnik plemstva i pripadnik trećeg staleža), to nije bio razlog zbog koga nijedan član španske kraljevske porodice nije prisustvovao venčanju; kralj Huan Karlos nije krio da ne odobrava to što njegov rođak polaže pravo na presto Francuske i što je pozivnice poslao potpisujući se kao "vojvoda Anžuja".
Nakon nekoliko godina u Karakasu i Sjedinjenim Država, par danas živi u Madridu. Prvu ćerku Eugeniju su dobili 2007. godine (kum na krštenju u pariskoj apostolskoj nuncijaturi bio joj je princ Karlo-Emanuel od Burbon-Parme), da bi 2010. godine dobili sinove-blizance, Luja i Alfonsa. Luj nosi titulu vojvode Burgundije, dok je Alfons vojvoda Berija. Luj je takođe dofen Francuske u očima legitimista. Luj i Alfons su kršteni u bazilici Svetog Petra u Rimu.
Kuriozitet je to što su se roditelji Luja XX razveli još početkom osamdesetih i što mu se majka preudala dva puta; na drugom od ta dva venčanja nije želeo da prisustvuje jer ne odobrava glamurozni način života svoje majke niti razvod sa njenim drugim mužem kojeg je veoma cenio i poštovao.
(O. Š.)