Otkrivena tajna stara 20 godina: Bakterija u Jadranskom moru pokazuje da nije sve onako kao što smo mislili

Jedini problem je što bi zbog novog otkrića moglo doći do novog tumačenja ranih fosila

Novo otkriće američkih naučnika u suprotnosti je s uvaženom paleontološkom teorijom, ali zato savršeno rešava tajnu staru 20 godina.

Naučnici smatraju da je život nastao na Marsu: Nije isključeno da smo mi vanzemaljci

Jedini problem je što bi zbog novog otkrića moglo doći do novog tumačenja ranih fosila.

Naučnici su do sada mislili da lipid izo-arborinol, molekulu masti, proizvode samo cvetnjače ili kristosemenjače i paleontolozi su njihovu prisutnost uzimali kao dokaz da je u drvenoj prošlosti "tu" bilo suvo tlo na kojem su rasle biljke.

Ipak, nova otkrića istraživača sa fakulteta Stanford su uveliko potkopale ovu raširenu pretpostavku. Naučnici su nedavno otkrili da lipidne molekule nalik izo-arborinolu proizvode i bakterije Eudoraea adriatica koje plutaju u Jadranskom moru.

Eudoraea adriatica se nalazi u priobalnim delovima Jadranskog mora, a sadrži organske kiseline, ugljene hidrate, poliole, aminokiseline i kompleksne organske supstrate.

- Arborinol lipidi mogu da se sačuvaju u sedimentnim stenama milionima godina, tako da mogu da posluže kao "molekuralni fosili", koji nam daju uvid o vrstama organizama i okruženju kakvo je vladalo na ranijoj Zemlji - kaže Paula Velander, geobiolog sa Stanforda.

Najnovija otkrića komplikuju prethodna paleontološka otkrića, zaključke i teorije, ali rešava tajnu staru 20 godina. Tokom 90-tih godina istraživači su otkrili dokaze izo-arborinola - molekularnih fosila - u sedimentima iz razdoblja perma i trijasa, otprilike 100 miliona godina pre pojave cvetnjača.

- Ako su lipidi otkriveni u sedimentu iz drevnih jezera, pitanje je, potiču li s kopna i od biljaka ili su to jezerske bakterije koje su živele u okolini s malo kiseonika - pita se Velander.

- Ovo otkriće takođe dodaje na verodostojnosti teoriji da arborinoli u sedimentnim stenama ali i savremenoj okolini, mogu da budu i bakterijskog, ne samo biljnog porekla - zaključuje Velander.

(Telegraf.rs)