Nešto postoji u ovom gorskom odmaralištu kineskih careva što će vam istinski zagrejati dušu (FOTO)
Mandžurskoj dinastiji Ćing, koja je sredinom 17. veka sela na tron Carske Kine, bilo je potrebno 89 godina da završi ovaj kompleks palata, hramova i vrtova, savršeno uklopljenih u okruženje brda, šuma, jezera i pašnjaka. Ali, vredelo je. Od ovoga zastaje dah
Planinsko odmaralište kineskih careva u provinciji Hebej je zapravo ogroman kompleks imperijalnih palata, hramova i vrtova, oko koga se vremenom razvio grad Čengde.
Gradnja je počela 1703. godine, i bilo je potrebno 89 godina da se završi, što se desilo 1792. godine. Prema tome, ovo je zaostavština mandžurske dinastije Ćing koja je sredinom prethodnog veka bila svrgnula sa vlasti hanovsku dinastiju Ming (Hanovi su etnički Kinezi, narod na koji mislimo kada kažemo Kinezi).
Kompleks pokriva 5,6 kvadratnih kilometara, što je praktično polovina celokupnog urbanog prostora grada Čengdea; palate, upravne i ceremonijalne zgrade, hramovi različitih stilova i vrtovi, sve je u savršenom skladu sa okruženjem u kome se nalaze brda, jezera, pašnjaci i šume.
Kineski su carevi tokom 19. veka po nekoliko meseci godišnje provodili u ovom kompleksu u želji da pobegnu od letnjih vrućina Pekinga; šta više, zvanični naziv ovog mesta je i bio "Planinsko odmaralište za izbegavanje vrućine".
Zbog toga zona u kojoj se nalaze palate podseća na pekinški Zabranjeni grad: dvor - gde su vladari primali visoke službenike, predstavnike iz raznih delova imperije i strane poslanike - je u prednjem delu, dok su njihove privatne odaje - gde su živeli sa ženama, konkubinama i decom - bile pozadi. Čak dva cara su preminula upravo na ovom mestu.
Odmaralište je čuveno po 72 scenska mesta koje su imenovali imperatori Kangsji i Ćainlong, a koja su zapravo kopije pejzažnih vrtova iz drugih delova Kine, mahom s juga. Tako je recimo glavna građevina na ostrvu Zelenog lotusa, nazvana Kula magle i kiše, izrađena po ugledu na kulu na jezeru Nanhu u gradu Điasjingu. Drugi primer je budistički hram koji je izgrađen po ugledu na palatu Potalu u tibetanskoj prestonici Lasi.
Međutim, proplanci su izrađeni tako da podsećaju na mongolske stepe, a pošumljena brda i doline su načičkane građevinama među kojima je i 70 metara visoka oktagonalna kineska pagoda, jedna od najviših u Kini. Nju je 1751. godine podigao car Ćianlong; njenih devet spratova je dekorisano živopisnim gleđosanim pločicama, dok je šiljati vrh krunisan pozlaćenom zavojnicom.
Planinsko odmaralište u Čengdeu danas je pod zaštitom države, ali i pod zaštitom UNESKA.
(O. Š.)