MISTERIJA JEDNOG OD NAJOPASNIJIH VULKANA NA SVETU: Naučnici tvrde da tako nešto još nisu videli (FOTO)
Uz pomoć 23 manje kontrolisane eksplozije, tim naučnika predvođen Stivom Hansenom sa Univerziteta u Nju Meksiku uspeo je da sakupi dovoljno podataka da sastavi seizmički prikaz visoke rezolucije unutrašnjosti planine
Aktivni vulkan Sveta Helena koji se nalazi u američkoj državi Vašington 1980. godine bio je odgovoran za najveću erupciju u istoriji Sjedinjenih Američkih Država.
Stao je na ivicu vulkana i napravio najneverovatniji snimak ikada! (VIDEO)
Erupcija je bila toliko snažna da je raznela ceo severni deo planine, čime je izazvan najveći odron zemlje ikada zabeležen. Stub dima i pepela digao se čak 24 kilometra u vazduh, a lava iz vulkana je otopila sav sneg i led na obroncima planine i izazvala blatnjave odrone. U posledicama erupcije poginulo je 57 osoba, uništeno je 25 domova, 47 mostova i skoro 300 kilometara autoputa, a ukupna šteta je iznosila oko milijardu dolara.
- Sveta Helena nije poznata samo po velikoj erupciji, nego i po unikatnoj unutrašnjosti za koju su naučnici ovih dana potvrdili da je zbunjujuće hladna za aktivni vulkan - piše Dejvid Grosman za Popjular Sajens (Popular Science).
Uz pomoć 23 manje kontrolisane eksplozije, tim naučnika predvođen Stivom Hansenom sa Univerziteta u Nju Meksiku uspeo je da sakupi dovoljno podataka da sastavi seizmički prikaz visoke rezolucije unutrašnjosti planine, a koji pokazuje duboke kristalne strukture. Ono što slike nisu uspele da pronađu je izvor toplote, nego su otkrili meku stenu tipičnu za takozvane "blatne vulkane", a ne magmatske.
- Ovako nešto nismo dosad videli ispod aktivnog vulkanskog niza - rekao je Hansen za Sajens Njuz (Science News).
Hansen je svoje istraživanje objavio u časopisu Nejčur Komjunikejšons (Nature Communications), a njegov rad zapravo postavlja više pitanja nego što daje odgovore. Za početak, odakle dolazi vrućina u vulkan Sveta Helena? Hansen smatra da bi izvor mogao da bude susedni vulkan Maunt Adamas koji je poslednji put eruptirao 950. godine.
- Magma u Svetu Helenu verovatno dolazi sa područja ispod Maunt Adamsa - rekao je Hansen.
Opet, ostaje nejasno kako se to dešava, to jest na koji to način jedan vulkan "krade" magmu drugog.
Snimak erupcije ovog vulkana pogledajte ovde:
(Telegraf.rs / Izvor: jutarnji.hr)