ZAVIRITE U GROBNICU DIVLJAČKI UBIJENIH ROMANOVIH: Kako izgleda kripta u kojoj su njihove mošti (FOTO)
Petropavlovski sabor, najstarija znamenitost Sankt Peterburga, najviša pravoslavna crkva na svetu o kojom smo nedavno opširno pisali, posebno je značajna zbog toga što su u njoj sahranjeni skoro svi ruski imperatori od Petra Velikog do Nikolaja II. Evo kako izgledaju grobnice poslednjih iz loze Romanov
U pitanju je najstarija znamenitost nekadašnje prestonice Ruske imperije, pošto su i sam hram i tvrđava na gradskom ostrvu Zajačiju sagrađeni od strane cara Petra Velikog u periodu između 1712-1733. godine. Njihov glavni arhitekta je bio Domeniko Trezini.
Šiljati zlatni vrh zvonika doseže visinu od 123 metra, i na njenom se vrhu nalazi anđeo koji drži krst (sam anđeo je jedan od najvažnijih simbola ovog grada).
Ova zvonara je najviša u čitavom pravoslavnom svetu, a pošto je integralni deo crkve a ne odvojena, smatra se i da Petropavlovski sabor čini najvišom pravoslavnom crkvom na svetu.
Ono što ovaj prekrasni pravoslavni hram čini posebno značajnim je činjenica da se u njoj nalaze grobnice skoro svih ruskih imperatora od Petra Velikog do Nikolaja II.
Ovaj potonji je sahranjen jula 1998. godine nakon što je DNK analizom utvrđen identitet zemnih ostataka pronađenih u šumi u blizini Jekaterinburga, gde su boljševici sahranili carsku porodicu Romanovih nakon što su ih zverski likvidirali u podrumu kuće Ipatijevih.
2006. godine tu je sahranjena i carica Marija Feodorovna, supruga imperatora Aleksandra III i majka Nikolaja II, 78 godina nakon njene smrti u egzilu u rodnoj joj Danskoj.
Ona je prvobitno bila pokopana u katedrali u Roskildeu, ali su se danska i ruska vlada sredinom prošle decenije složile da poslednju želju carice - to da bude sahranjena pored svog voljenog muža - treba ispoštovati.
Nedostaju samo grobnice Petra II i Ivana VI, čije su vladavine bile toliko kratke (ovog prvog tri godine, ovog drugog mesec dana i to kada je bio star samo tri meseca) da nisu ostavili praktično nikakav trag.
Tako je Petar II pokopan u Arhangelskom saboru u moskovskom Kremlju, dok je Ivan IV ubijen u 23. godini i sahranjen u tvrđavi Šliseljburga, danas u Kirovskom rejonu Lenjingradske oblasti, premda je možda pokopan i u Holmogoriju.
(O. Š.)