MISTERIJA KAMENOG PROROČANSTVA NA DREVNOJ PLANINI: Da li ove statue znaju istinu o prošlosti i budućnosti sveta? (FOTO)
Grobnica je od posebnog interesa za istoričare jer predstavlja spoj kulturnih i verskih ikona
Na planini Nemrut, u posetioce ovog slabo poznatog mesta pod zaštitom UNESCO, zure masivne statue bogova, kraljeva i raznih bića, koje ne prestaju da zadivljuju njihove istraživače.
SIŠAO S NEBA I VLADAO 28.800 GODINA: Ovo je spisak kraljeva Sumera koji zbunjuje naučnike (FOTO)
Tokom 1. veka pre nove ere, kralj Antioh I vladao je malim kraljevstvom pod nazivom Komagena, na teritoriji današnje turske pokrajine Adijaman.
Kada je umro oko 34. godine pre nove ere, sahranjen je ispod kolosalne humke od kamena, na vetrovitom vrhu planine Nemrut, s pogledom na Eufrat. Prema zapisima koje je ostavio pre nego što je umro, Antioh je izrazio želju da bude sahranjen na visokom, izolovanom i svetom mestu.
Po svemu sudeći, želja mu je i ispunjena: izgradio je svoju kraljevsku grobnicu, u kojoj je pokopan među bogovima, iako su ove glave i ruševine sve što je ostalo od ogromnih kamenih statua.
One su služile kao sinteza dveju kultura koje su se nalazile sa jedne i druge strane Antiohovog kraljevstva, pa tako su tako persijske i zoroastrijanske verske figure, poput zoroastrijanskog vrhovnog boga Ahura Maude kombinovane sa njegovim grčkim "kolegom" Zevsom.
Upravo zato, ova grobnica je od posebnog interesa za istoričare koji smatraju da predstavlja spoj kulturnih i verskih ikona.
Nedavna istraživanja ukazala su na mogućnost da su statue postavljene u skladu sa događajima u lunarnom kalendaru, što bi značilo da su na neki način kameno proročanstvo, da čuvaju tajnu prošlosti i budućnosti, ali nezavisno od njihovog astrološkog značaja, mesto na kom počivaju omogućava sjajan pogled kako njima, tako i njihovim posetiocima.
Takođe, kako se planina Nemrut nalazi u blizini jugoistočnog dela planinskog venca Tavor, njeni posetioci mogu obići i ruševine obližnjih gradova Adijaman i Malatija.
(Telegraf.rs / BBC)