MURATOVO TURBE JE U SRBIJI: Grobnica sultana koga je ubio Miloš Obilić preživela je sve ratove! (FOTO)
Turci su iz Kosovske bitke izašli kao taktički pobednici, a Muratov naslednik Bajazit je na Kosovu polju svom ocu podigao mauzolej u koji je sahranio njegove unutrašnje organe; ostatak njegovog tela sahranjen je u Bursi, u Anadoliji
28. juna 1389. godine srpski vitez Miloš Obilić izvršio je atentat na osmanskog sultana Murata, tokom Kosovske bitke.
Turci su iz bitke izašli kao taktički pobednici, a Muratov naslednik Bajazit je na Kosovu polju svom ocu podigao turbe (mauzolej) u kojem je sahranio njegove unutrašnje organe; ostatak njegovog tela sahranjen je u Bursi, u Anadoliji.
Ali, da li znate da Muratovo turbe i dalje postoji, da je i dalje tamo gde je postavljeno 1389. godine, da su njegovi ostaci netaknuti preživeli sve ove silne vekove i ratove koji su se od tada odigrali na ovim prostorima, pa i na tom mestu gde se grobnica nalazi?
Šta bi bilo da su Srbi 1389. POBEDILI U KOSOVSKOM BOJU?! (FOTO)
Danas se oko turbeta - koje je najstariji primerak otomanske arhitekture na tlu Srbije - nalaze i grobovi onih koji su o njemu kroz stoleća vodili računa.
Zapravo, sve dok putopisac Evlija Čelebija nije u 17. veku posetio ove predele, i dok nije primetio da je turbe zapušteno, o grobu niko nije ni vodio računa. Tada su se stvari preokrenule, pa je sagrađen zid oko grobnice i zasađen voćnjak.
Popravke su vršene i u 19. veku, kada je sultan Abdul Hamid II čak izdao nalog da se sagradi i odmaralište za posetioce ovog lokaliteta koje se pretvorilo u islamsko svetilište, od posebne važnosti za osmanlijsku dinastiju.
Za potrebe posete sultana Mehmeda V Kosovu juna 1911. godine, turbe je ponovo sređeno, postavljena je nova kamena oplata, sagrađena je i fontana.
Kada je Kosovo vraćeno u sastav Kraljevine Srbije tokom Prvog balkanskog rata, Turska se obavezala da će plaćati održavanje i sve troškove vezane za mauzolej. Ovaj ugovor je poništen Velikim ratom.
Nakon Drugog svetskog rata turbe je kao kulturno dobro došlo u nadležnost države, ali o njemu se nije mnogo brinulo, čak ni dok je Socijalistička autonomna pokrajina Kosovo i Metohija imalo autonomiju. Zato je turski ministar kulture 1992. godine primetio da je turbe u užasnom stanju.
GOVOR KOJI JE NADAHNUO SRBE PRED BOJ NA KOSOVU: Uz ove reči su umirali srpski vitezovi!
2005. godine izvršeno je renoviranje od strane privremenih institucija Kosova i Metohije, novcem Republike Turske.
(Telegraf.rs)