KAKVA JE RAZLIKA IZMEĐU MONAKA I MONTE KARLA? Ne, nisu u pitanju dva različita grada (FOTO)
Besmisleno je govoriti o dva različita grada na tako maloj teritoriji. Šta više, granica između Monaka i Francuske je takva da se praktično na celoj njenoj dužini prelazi tako što čovek prosto pređe ulicu. Odgovor na pitanje iz naslova je nešto drugačiji
Postoji razlika između Monaka i Monte Karla; uobičajena je zabluda da je ovo prvo država, a ovo drugo grad, ili da su to dva različita grada u mikro-državi, ili neka treća varijacija u tom smislu.
Kneževina Monako je, kao što znate, druga najmanja država na svetu, posle Vatikana, i najnaseljenija država na svetu, pošto na prostoru od svega 2,02 kvadratna kilometra živi skoro 38.000 ljudi (od kojih milioneri čine 30 odsto).
Zbog toga je besmisleno govoriti o dva različita grada na ovoj teritoriji; šta više, granica između Monaka i Francuske je takva da se praktično na celoj njenoj dužini prelazi tako što čovek prosto pređe ulicu, zbog toga što se urbana aglomeracija prenela iz glamurozne i atraktivne Kneževine u Republiku.
Nemoguće je govoriti o Monaku kao "gradu", a da se istovremeno ne govori o Monaku kao državi. Zbog toga moramo da napomenemo neke osnovne činjenice.
Prvo, Kneževina Monako je ustavna monarhija na čijem je čelu knez iz dinastije Grimaldi. Drugo, izvršnu vlast obavlja državni ministar koji predsedava petočlanim Većem vlade; do 2002. godine morao je da bude Francuz, izabran od strane kneza među kandidatima koje je predložila vlada u Parizu, ali od tada može da bude i Monačanin i Francuz, nakon novog sporazuma između dve zemlje i ustavnih amandmana nakon toga.
Treće, postoji jednodomna skupština koja se zove Nacionalno veće sastavljeno od 24 demokratskim putem izabrana člana; potrebna je, naravno, većina da bi se izglasao bilo koji zakon, a knez deli pravo veta sa parlamentom.
Uprkos tome što ne postoji razlika između teritorije po kojoj se proteže Monako kao država i Monako kao "grad", gradskim pitanjima se bavi Komunalno veće sastavljeno od 14 demokratski izabranih ne-partijskih članova kojima predsedava gradonačelnik.
Tu dolazimo do suštine pitanja iz naslova.
Pre 1911. godine Monako je bio podeljen na tri opštine (komune): Monako-vil (nalazi se na tzv. Steni Monaka, gde se nalazi stari grad sa kneževskom rezidencijom), Monte Karlo i La Kondamin.
1917. sve komune su ujedinjene u jednu, a teritorija te komune je postala u potpunosti identična teritoriji same kneževine; drugim rečima, ne postoji delić kneževine koji se nalazi van ove komune.
Istovremena je ta komuna podeljena na četvrti istih imena, a četvrt Fonvej, na zemljištu otetom od mora, dodata je 1971. godine.
To su, dakle, četiri tradicionalne četvrti koje čine komunu Monako: Monako-vil, Monte Karlo, La Kondamin i Fonvej.
Pored njih, postoje i susedstva Monegeti, Le Revuar, La Kol, Larvoto, La Ruse i Sen Mišel, koja su grupisana u ovim tradicionalnim četvrtima (ova potonja tri su grupisana oko Monte Karla); oni delovi četvrti koji ne pripadaju ni jednom od ovih navedenih susedstva su sama po sebi susedstva, pa tako imamo i susedstvo Monte Karlo koje je u četvrti Monte Karlo. U planu je i susedstvo Le Portje, s obzirom da je odobren projekat novog otimanja zemlje od mora.
Prema tome da zaključimo, Monako je grad-država u kojoj postoji četvrt Monako-vil i četvrt Monte Karlo. Monte Karlo je, stoga, četvrt Monaka.
(O. Š.)