TAJNA ĆILIBARSKA SOBA: Otkriveno gde se nalazi blago koje su nacisti ukrali Rusima (FOTO)

Poslednji testovi radara otkrivaju da se pri dnu bunkera nalazi mala prostorija koja je služila kao stožer nemačke vojske, duboko u šumama u blizini sela Mamerki

Jedan istoričar iz Poljske tvrdi da se u starom nemačkom bunkeru na severoistoku zemlje krije Ćilibarska soba, dragoceno blago koje je izgubljeno tokom Drugog svetskog rata.

MISTERIJA STARA 200 GODINA: Na ovom ostrvu je zakopano blago, ali niko ne može da ga nađe (VIDEO)

Poslednji testovi radara otkrivaju da se pri dnu bunkera nalazi mala prostorija koja je služila kao stožer nemačke vojske, duboko u šumama u blizini sela Mamerki.

Ovaj bunker se nalazi oko sto kilometara od ruskog grada Kalinjingrada, u kom su Nemci skrivali jantarnu sobu nakon što su je ukrali od Sovjeta. Grad je pretrpeo strašna razaranja kad su ga bombardovale britanske snage 1944. godine.

Vodič u muzeju u Mamerki, Bartlomej Polancik, rekao je kako je skoro siguran da bunker skriva Jantarnu sobu iz 18. veka koje je načinjena od ćilibarnih ploča i zlatnih listića i koja je pripadala ruskom caru Petru Velikom.

Nemački i ruski arhitekti su 1701. godine počeli sa izgradnjom veličanstvene sobe ispunjene ćilibarom i ostalim draguljima kako bi je predstavili pruskom kralju. Soba je 1717. godine konačno završena i predstavljena Petru Velikom, čija je supruga naredila da se u nju doda još više dragulja. Nakon toga, legendarna soba je imala još nekoliko putovanja do Drugog svetskog rata.

Nemački vojnici su je pronašli 1941. godine u Carskom selu, demontirali i odneli u Keninsberg (Kalinjingrad) - gde joj se izgubio svaki trag.

Posle teških vazdušnih napada 1945. godine, verovalo se da je soba spaljena u jednom dvorcu. Međutim, mnogi ljudi su nagađali da je preživela, ali se izgubila. Najmanje jedan deo prostorije je čak i pronađen, a navodno je bio ratni trofej koji se vratio u Rusiju.

Replika jantarne sobe nalazi se u Moskvi, dok su onu pravu, poklon pruskog kralja Fridriha Vilima I Petru Velikom nacisti ukrali tokom Drugog svetskog rata. Procenjuje se da je u njoj blago vredno oko 350 miliona evra.

Pogledajte video:

Zanimljivosti iz celog sveta pratite na Facebook stranici TELEGRAF ZANIMLJIVOSTI.

(Telegraf.rs / Izvor: telegraph.co.uk)