ZOVU IH MORSKI CIGANI: Deca koja mogu da žive pod vodom zapanjila su ceo svet (FOTO)
Naučnici smatraju da karakteristika dece iz plemena Moken nije genetska osobina, već da nju može naučiti svako dete na svetu
Deca iz jugoistočne Azije koja pripadaju Moken plemenu, a koju nazivaju i "morski cigani", imaju neverovatnu sposobnost da jasno vide pod vodom i na dubini do 23 metara. Za to im nisu potrebne nikakve naočare.
Odlučio je da roni u ovom jezeru usred džungle, a ono što je našao tamo ga je uplašilo do srži!
Oni čak mogu da na dnu uoče male predmete poput školjki.
Naučnici smatraju da ova karakteristika nije genetska osobina, već da nju može naučiti svako dete na svetu.
Ana Žislen sa Univerziteta Lund, u Švedskoj, 1999. godine odlučila je da testira da li su jedinstvene karakteristike Moken plemena genetske. Ona se nedavno vratila u isto pleme i otkrila da su mala deca koju je proučavala, a koja su sada u kasnim tinejdžerskim godinama, i dalje sposobna da vide pod vodom.
Međutim, ona veruje da su odrasli tu sposobnost izgubili, jer mnogima nije bilo potrebno da rone u potrazi za hranom.
Žislen je rekla da veruje da se ova sposobnost stiče vežbajući, jer Moken deca puno plivaju i rone. Istraživači su na obali pregledali oči evropske i dece iz plemena Moken gde su utvrdili da nije bilo fizičkih razlika između dve grupe.
Ova naučnica je primetila da su prilikom ronjenja Moken deca sužavala svoje zenice, slično sužavanju otvora na fotoaparatu.
- U optičkim terminima kažemo da se fokus poboljšava kada je otvor manji. Tokom ronjenja, zenice evropske dece su proširene, čime verovatno reaguju na mutniju podvodnu svetlost - kazala je Žislen. Prema njenim rečima, čovek može da suzi svoje zenice kada želi da se fokusira na nešto. Ali, ono što je interesantno u vezi Moken dece, je da se ona prilagođavaju tokom celog ronjenja. Iako bi to trebalo da bude naporno, oni su u stanju da to rade bez ikakvog napora.
(Telegraf.rs / Izvor: vijesti.me)