OVAJ GRAD JE NAPRAVLJEN OD BLATA I SLAME: I milijarderi obožavaju da idu tamo zbog jednog razloga! (FOTO)

Kuće i građevine unutar utvrđenja izgrađene su od blatne cigle dok je 'fasada' napravljena od mešavine blata i slame, a na uglovima odbrambenog zida ovog grada nalaze se kule

Grad Ait Ben Hadou u Maroku osnovan je 757. godine prema nekim istorijskim činjenicama, a njegov osnivač Ben Hadou je pokopan u grobu iza ovog spektakularnog grada. Istorijski gledano, grad se nalazi na izuzetno važnom mestu, raskrsnici Saharske trgovačke rute kojom su drevni trgovci prevozili začine, robove i zlato do grada Timbuktu u Zapadnoj Sahari.

OVAJ GRAD JE U SRCU PUSTOŠI, a postaće globalna sila zahvaljujući SJAJNOJ IDEJI (FOTO)

Većina stanovnika ovog grada preselili su se preko reke u savremenije domove, ali ipak ostalo je još nekoliko porodica koje prkose zubu vremena i još uvek žive u preko hiljadu godina starim zemljanim kućama. Grad je smešten uz padine malenog brežuljka u čijem podnožju teče reka, koju je veći deo godine moguće pregaziti zbog niskog vodostaja odnosno činjenice da izgleda kao maleni potok u širokom koritu.

Sve kuće i građevine unutar utvrđenog grada izgrađene su od blatne cigle dok je 'fasada' napravljena od mešavine blata i slame. Grad je ograđen debelim odbrambenim zidinama koje štite unutrašnjost. Na uglovima odbrambenog zida nalaze se kule koje se uzdižu visoko iznad zidova, dajući dramatičnost pejzažu.

Od 1987. godine Ait Ben Hadou uvršten je na UNESCO-ov popis svetske kulturne baštine. Ali osim istorije, postoji još jedna zanimljiva činjenica ovog drevnog grada, a to je njegova čvrsta veza s Holivudom. Dejvid Lin prepoznao je ovaj grad i izabrao ga kao savršeno mesto za snimanje svog filma "Lorens od Arabije" iz 1962. godine.

Uz savršenu lokaciju Lin je imao još jednu nameru, a to je sačuvati utvrđeni grad usred pustinje od propadanja. Naime, iako se vizura grada savršeno uklapala u viziju njegovog filma, glavna činjenica koja ga je privukla na snimanje filma ovde je ta što će se time povećati svest javnosti o lepoti mesta, ali i naterati vlasti da ulože znatni novac u obnovu grada, a u tome je i uspeo.

Od tog trenutka pa sve do danas traju kontinuirani restauratorski radovi, tako da je sada prednja polovina grada u vrlo dobrom stanju, ali nažalost još postoje građevine u drugom delu grada koje očajnički trebaju pažnju i malo 'šminkanja' od strane restauratora.

Svojim filmom Lin je upoznao ostatak sveta s ovim čarobnim mestom, ali i pokrenuo druge reditelje da ga izaberu kao lokaciju za snimanje filmova. Tako su ovde snimljeni 'Dragulj s Nila' iz 1985., 'Dah smrti' iz 1987., 'Kundun' iz 1994., 'Mumija' iz 1999., 'Gladijator' iz 2000. i 'Aleksandar' iz 2004. godine. Ti filmovi doveli su do naglog rasta broja turista koji bezbrižno lutaju ulicama grada istražujući istoriju ali i tražeći otiske stopala svojih omiljenih glumaca koji su kročili istim blatnjavim ulicama.

(Telegraf.rs/ Izvor: punkufer.dnevnik.hr/ Marko Tarandek)