ZID ZBRATIMLJEN SA KINESKIM: Nema šanse da pogodite gde se nalazi ovo kulturno blago (FOTO)
Španski grad Lugo, u pokrajini Galiciji, dom je najbolje očuvanih rimskih zidina, koje su sagrađene sredinom 3. veka nove ere. Nedavno je pobratimljen sa Velikim kineskim zidom tokom svečane ceremonije kojoj je prisustvovao i ondašnji kineski ambasador u toj zemlji
Rimske zidine u španskom gradu Lugu, u pokrajini Galiciji, sagrađene su između 263. i 276. godine kako bi odbranili grad - koji se tada zvao Lukus Avgusti - od lokalnih iberskih plemena koja su postajala sve nemirnija, ali i od germanskih upada koji su postajali sve češći.
Zidine su bile deo složenog sistema fortifikacija koje su takođe uključivale i rovove, ali i takozvani intervalum, odnosno prazni prostor između zida i grada.
Zid je dugačak tačno 2.120 metara i okružuje prostor od 34,4 hektara. Debljina zida je u proseku 4,2 metra, dok visina varira između 8 i 12 metara.
Postoji deset kapija na zidinama, od čega je pet postojalo još za vreme Rimljana, dok je pet dodato sredinom 19. veka kako bi se izašlo u susret rastućoj populaciji varoši.
Od prvobitnih kapija, Porta Falsa i Porta Minja su najbolje očuvane.
Takođe, na zidinama postoje i kule: njih 49 su netaknute, dok je 39 delimično očuvano. Nisu poređane u jednakim razmacima, sve imaju po dva sprata, a skoro sve su polukružne: tek je nekolicina pravougaona.
Tokom srednjeg veka, hodočasnici su prolazili kroz kapije grada, posebno kroz Porta Minju, na putu ka najvećem rimokatoličkom svetilištu u Zapadnoj Evropi, ka Santjagu de Komposteli, gde je u 8. veku navodno otkriven grob Svetog apostola Jakova.
Današnji posetioci mogu da se šetaju po zidu celom njegovom dužinom, a postoji i turistički centar posvećen ovom važnom istorijskom spomeniku koji je pod zaštitom države od 1921. godine.
Vredi napomenuti i da je 2007. godine priređena svečana ceremonija kojoj je prisustvovao i ondašnji kineski ambasador, tokom koje je Rimski zid u Lugu pobratimljen sa Velikim kineskim zidom.
(O. Š.)